V Trutnově protestovali proti těžbě břidlicových plynů

ČTK ČTK
22. 9. 2012 15:20
Asi 200 lidí v sobotu vyjádřilo svůj nesouhlas s průzkumem a případnou těžbou
Trutnov
Trutnov | Foto: Humlnet

Trutnov - Zhruba dvě stovky lidí v sobotu v centru Trutnova protestovaly proti průzkumu a případné těžbě břidlicových plynů na Trutnovsku a Náchodsku. 

Protestující mají obavy především z poškození životního prostředí a znečištění zdrojů pitné vody. 

Demonstraci svolala Koalice Stop HF, která v České republice prosazuje zákaz těžby břidlicových plynů hydraulickým štěpením.

"Demonstrací podporujeme místní starosty, kteří čelí zájmu těžařů o tento region a také se tím připojujeme k dnešnímu Světovému dni proti těžbě plynů z břidlic," uvedl Jiří Malík z Koalice STOP HF. 

Lidé na Krakonošově náměstí mohli podepsat petici proti těžbě plynů, ke které se podle Malíka připojilo na 30 000 lidí.

Podle Malíka by případná těžba v regionu způsobila celkem 14 různých problémů. "Od záboru zemědělské půdy, přes emise, navýšení kamionové dopravy až po znečištění podzemních vod, které je zřejmě nejvážnější," vyjmenoval Malík.

Někteří demonstranti měli české vlajky, nad jejich hlavami se objevily transparenty s nápisy: Vodě zdar, plynu zmar či Voda nad zlato. "Ať si ty těžaři postaví těžební věže v Austrálii nebo v Americe, ale u nás na to nejsme zvědaví," řekla jedna z účastnic.

O možnost průzkumu těžby plynů na Trutnovsku a Náchodsku žádá těžařská společnost Basgas Energia Czech.

Ministr chce upřesnit zákony 

Těžaři původně chtěli povolení průzkumu na větším území zahrnujícím přes pět desítek obcí, nyní žádají o možnost průzkumu mimo chráněná území a území ochrany vod.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navrhl nepovolovat průzkumy pro těžbu břidlicového plynu v Česku, a to do 30. června 2014. 

Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií. 

Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. 

Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát.

 

Právě se děje

teď

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy