V Peci pod Sněžkou shořela chata Bažina, hasiči se k ní nedostali s těžkou technikou

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2019 11:02
V Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor v noci na pondělí shořela chata Bažina. Škoda půjde zřejmě do milionů korun. Chata patří trutnovské Základní škole kpt. Jaroše a slouží hlavně pro pořádání školních lyžařských výcviků a kurzů. Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčinu ohně hasiči vyšetřují.
Požár chaty v Peci pod Sněžkou
Požár chaty v Peci pod Sněžkou | Foto: HZS Královéhradecký kraj

Pro hašení hasiči použili vodu ze zasněžovacího systému sjezdovky. S těžkou technikou a s cisternami se k chatě nemohli dostat. "Zásah byl komplikovaný kvůli čerstvě napadanému sněhu, těžko přístupnému terénu a kvůli silnému větru, který podpořil rozšíření požáru na celý objekt," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Část objektu nechali hasiči kontrolovaně dohořet.

Chata byla v době požáru prázdná. Poslední hosté z chaty podle ředitele školy Jiřího Patáka odjeli v neděli odpoledne. "Jak mám informace, tak všechno zkontrolovali, zhasli, vypnuli a odjeli," uvedl Paták. Lyžařská sezona v Peci pod Sněžkou, a to i na sjezdovce Javor, začala v sobotu.

Oznámení o požáru hasiči dostali v neděli po 18:30 a postupně na místo vyslali pět jednotek. "Když se hasiči dostali k místu události, byl požár v pokročilé fázi. Hasební prostředky musely být na místo dopravovány pomocí skútrů nebo rolby. Hasičům s dopravou pomáhala horská služba i místní," uvedla mluvčí hasičů.

Náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa doplnil, že hasičům s přepravou pomáhali čtyři záchranáři s terénní čtyřkolkou a sněžnými skútry. Hasičům se podařilo napojit na systém zasněžování, k hašení tak použili vodu na výrobu technického sněhu. Chata Bažina leží zhruba v polovině největší sjezdovky v Peci a je od Javoru vzdálená přibližně 100 metrů.

Chata byla pojištěná

Chaty v okolí požár neohrožoval, protože se držel uvnitř domu pod plechovou střechou. Po 23. hodině hasiči ohlásili lokalizaci požáru. V pondělí po 2. hodině začali hasiči místo požáru postupně opouštět. Do rána na místě zůstala jednotka místních dobrovolných hasičů.

Škola do chaty přibližně před dvěma lety investovala kolem 700 tisíc korun. Šly do obnovy vnitřního vybavení, oken či vybavení kuchyně. Chatu kromě školáků mohla využívat i veřejnost. "Výcviky na chatě budeme muset zrušit. Jezdily k nám i jiné školy. Zatím netušíme, jak to budeme řešit," řekl Paták. Chatu měla škola pojištěnou.

V Krkonoších naposledy hořelo 21. listopadu na Lysečinské boudě ve východní části hor. Požár zachvátil kotelnu boudy, škody byla asi 600 tisíc korun. Dva zaměstnanci boudy se při hašení nadýchali kouře a skončili v nemocnici. V září hořelo v objektu pro ubytování personálu hřebenové Špindlerovy boudy. Škodu tam hasiči odhadli na 200 tisíc korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Tragicky skončil únorový požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami, při němž zemřel jeden člověk. Chalupa z většiny shořela, škoda byla asi čtyři miliony korun.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy