V Peci pod Sněžkou shořela chata Bažina, hasiči se k ní nedostali s těžkou technikou

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2019 11:02
V Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor v noci na pondělí shořela chata Bažina. Škoda půjde zřejmě do milionů korun. Chata patří trutnovské Základní škole kpt. Jaroše a slouží hlavně pro pořádání školních lyžařských výcviků a kurzů. Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčinu ohně hasiči vyšetřují.
Požár chaty v Peci pod Sněžkou
Požár chaty v Peci pod Sněžkou | Foto: HZS Královéhradecký kraj

Pro hašení hasiči použili vodu ze zasněžovacího systému sjezdovky. S těžkou technikou a s cisternami se k chatě nemohli dostat. "Zásah byl komplikovaný kvůli čerstvě napadanému sněhu, těžko přístupnému terénu a kvůli silnému větru, který podpořil rozšíření požáru na celý objekt," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Část objektu nechali hasiči kontrolovaně dohořet.

Chata byla v době požáru prázdná. Poslední hosté z chaty podle ředitele školy Jiřího Patáka odjeli v neděli odpoledne. "Jak mám informace, tak všechno zkontrolovali, zhasli, vypnuli a odjeli," uvedl Paták. Lyžařská sezona v Peci pod Sněžkou, a to i na sjezdovce Javor, začala v sobotu.

Oznámení o požáru hasiči dostali v neděli po 18:30 a postupně na místo vyslali pět jednotek. "Když se hasiči dostali k místu události, byl požár v pokročilé fázi. Hasební prostředky musely být na místo dopravovány pomocí skútrů nebo rolby. Hasičům s dopravou pomáhala horská služba i místní," uvedla mluvčí hasičů.

Náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa doplnil, že hasičům s přepravou pomáhali čtyři záchranáři s terénní čtyřkolkou a sněžnými skútry. Hasičům se podařilo napojit na systém zasněžování, k hašení tak použili vodu na výrobu technického sněhu. Chata Bažina leží zhruba v polovině největší sjezdovky v Peci a je od Javoru vzdálená přibližně 100 metrů.

Chata byla pojištěná

Chaty v okolí požár neohrožoval, protože se držel uvnitř domu pod plechovou střechou. Po 23. hodině hasiči ohlásili lokalizaci požáru. V pondělí po 2. hodině začali hasiči místo požáru postupně opouštět. Do rána na místě zůstala jednotka místních dobrovolných hasičů.

Škola do chaty přibližně před dvěma lety investovala kolem 700 tisíc korun. Šly do obnovy vnitřního vybavení, oken či vybavení kuchyně. Chatu kromě školáků mohla využívat i veřejnost. "Výcviky na chatě budeme muset zrušit. Jezdily k nám i jiné školy. Zatím netušíme, jak to budeme řešit," řekl Paták. Chatu měla škola pojištěnou.

V Krkonoších naposledy hořelo 21. listopadu na Lysečinské boudě ve východní části hor. Požár zachvátil kotelnu boudy, škody byla asi 600 tisíc korun. Dva zaměstnanci boudy se při hašení nadýchali kouře a skončili v nemocnici. V září hořelo v objektu pro ubytování personálu hřebenové Špindlerovy boudy. Škodu tam hasiči odhadli na 200 tisíc korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Tragicky skončil únorový požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami, při němž zemřel jeden člověk. Chalupa z většiny shořela, škoda byla asi čtyři miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy