V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí

ČTK ČTK
12. 1. 2015 8:36
Za posledních 24 hodin v Krkonoších napadlo kolem 30 centimetrů prachového sněhu a celková pokrývka se pohybuje kolem 75 centimetrů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Humlnet

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály.

Třetí stupeň je nejzrádnější, túry již vyžadují zkušené posouzení.

Za posledních 24 hodin v Krkonoších napadlo kolem 30 centimetrů prachového sněhu a celková pokrývka se pohybuje kolem 75 centimetrů, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Nový sníh napadl na zmrzlý podklad za silného větru. "Na závětrných místech je uloženo velké množství sněhu a vytvořily se zde sněhové polštáře. Podle předpovědi počasí lze pro následujících 24 hodin předpokládat další sněžení," řekl Cingr.

Při třetím lavinovém stupni je uvolnění laviny možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech může dojít i k samovolnému uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů, zvýšené opatrnosti musejí dbát na svazích nad 30 stupňů.

Ráno byla na hřebenech mlha, teplota byla asi čtyři stupně pod bodem mrazu. Vítr v nárazech na hřebenech dosahoval rychlosti přes 50 kilometrů v hodině.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy