V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí

ČTK ČTK
12. 1. 2015 8:36
Za posledních 24 hodin v Krkonoších napadlo kolem 30 centimetrů prachového sněhu a celková pokrývka se pohybuje kolem 75 centimetrů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Humlnet

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály.

Třetí stupeň je nejzrádnější, túry již vyžadují zkušené posouzení.

Za posledních 24 hodin v Krkonoších napadlo kolem 30 centimetrů prachového sněhu a celková pokrývka se pohybuje kolem 75 centimetrů, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Nový sníh napadl na zmrzlý podklad za silného větru. "Na závětrných místech je uloženo velké množství sněhu a vytvořily se zde sněhové polštáře. Podle předpovědi počasí lze pro následujících 24 hodin předpokládat další sněžení," řekl Cingr.

Při třetím lavinovém stupni je uvolnění laviny možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech může dojít i k samovolnému uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů, zvýšené opatrnosti musejí dbát na svazích nad 30 stupňů.

Ráno byla na hřebenech mlha, teplota byla asi čtyři stupně pod bodem mrazu. Vítr v nárazech na hřebenech dosahoval rychlosti přes 50 kilometrů v hodině.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy