reklama
 
 

V Horním Maršově hořel barokní zámek. Střecha neexistuje, co nebylo zděné, je pryč, říká starosta

AKTUALIZOVÁNO 19. 8. 2018
Škoda činí podle předběžného odhadu hasičů asi pět milionů korun. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku.

Horní Maršov (Trutnovsko) - V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno vzplál nevyužívaný a chátrající barokní zámek. Hasiči oheň dostali pod kontrolu téměř po pěti hodinách. Požár zničil střechy na celém zámku i věž. Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění, po ošetření se vrátili hasit. Informovala o tom mluvčí hasičů Martina Götzová. 

Požár vypukl v neděli ráno před 05:00. "Nyní hasiči dělají dohašovací práce uvnitř objektu, rozebírají trámy a plechy. Požár je pod kontrolou," řekla před 10:00 Götzová. Po vzniku požáru hasiči na místo vyslali 80 hasičů z osmi jednotek a vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu.

Škoda činí podle předběžného odhadu hasičů asi pět milionů korun. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku. "Výše škody bude zpřesněna v dalších dnech po jednání s majitelem zámku," řekla Götzová. 

Na místo požáru se dostavili i kriminalisté, kteří budou ve spolupráci s hasiči zjišťovat příčinu požáru. "Již nyní zjišťujeme poznatky ke vzniku požáru. Pracujeme se všemi verzemi," řekl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský. V úvahu tak podle něj přicházejí například technická závada, nedbalostní jednání i úmyslné zapálení. Čížkovský upozornil, že ohledání místa požáru, a to i za pomoci cvičeného psa, budou moci kriminalisté udělat až po vychladnutí požářiště.

Požár zničil střechy na všech čtyřech křídlech zámku. "To, co nebylo zděné, je pryč. Jen z toho koukají komíny, střecha na celém zámku neexistuje," řekl starosta Pavel Mrázek. Na požár se na místě přišly podívat desítky zvědavců.

Život v obci požár podle starosty nijak neomezil. Hlavní silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou, poblíž níž zámek stojí, zůstala průjezdná. Řidiči však musí zpomalit, protože hasiči přes silnici natáhli hadice pro čerpání vody z řeky Úpy.

Zámek, který je kulturní památkou, je podle informací z webu best-reality.cz na prodej za 14,5 milionu korun. "Od dubna roku 1994 není objekt nijak využívaný a jeho stavebně technický stav je zhoršený," uvádí web. Zámek je na prodej již mnoho let.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

Horní Maršov, zámek 3 stupeň

Zveřejnil(a) Hasiči obce Horní Maršov dne 19. August 2018

autor: ČTK | 19. 8. 2018

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama