V dvorské zoo uhynul vzácný nosorožec, žijí už jen čtyři

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2015 12:37
Samici Nabiré, která byla jedním z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě, praskla v těle cysta.
Vzácná samice Nabiré, jeden z posledních pěti severních bílých nosorožců, uhynula.
Vzácná samice Nabiré, jeden z posledních pěti severních bílých nosorožců, uhynula. | Foto: http://www.zoodvurkralove.cz/

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku v pondělí uhynula samice nosorožce Nabiré, která byla jednou z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě. Samice, které by bylo v listopadu 32 let, zemřela na následky prasklé cysty.

Ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas uvedl, že jde o těžko popsatelnou ztrátu. "Nabiré byla nejvlídnější nosorožec, kterého jsme v zoo chovali. Nejde však jen o to, že jsme ji měli velice rádi. Její smrt je především symbolem katastrofického úbytku nosorožců v důsledku nesmyslné lidské chamtivosti. Smrt Nabiré přiblížila další zvířecí druh k úplnému vyhubení," uvedl Rabas.

Nabiré se narodila v dvorské zoo 15. listopadu 1983 jako teprve druhý nosorožec severní bílý odchovaný v lidské péči, ve dvorské zoo prožila celý život. Delší dobu se již potýkala se zdravotními komplikacemi. "Patologická cysta uvnitř těla byla obrovská, po vypuštění tekutého obsahu vážila ještě 40 kilogramů. Neexistovala žádná možnost, jak ji léčit," uvedl zoolog Jiří Hrubý.

Zahrada se před časem pokusila cystu z těla samice odsát. "To se podařilo pouze částečně, protože jsme ji nechtěli ohrožovat zbytečně dlouhou narkózou. Věděli jsme, že je jen otázkou času, kdy samice zemře," řekla mluvčí zoo Simona Jiřičková s tím, že se nosorožci průměrně v zajetí dožívají zhruba 40 let.

Nabiré byla posledním jedincem severního bílého nosorožce žijícím v Evropě. Tři zvířata má dvorská zoo od roku 2009 v rezervaci v keňské Ol Pejetě, jedna samice žije v zoo v Americe v San Diegu. Ve volné přírodě severní bílí nosorožci zřejmě již vyhynuli, poslední stopy jejich přítomnosti byly průkazně zaznamenané ve střední Africe v roce 2007.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové chce pokračovat ve snahách o zachování severních bílých nosorožců. Samice Nabiré sice již nemohla zabřeznout kvůli velkému množství cyst v děloze, okamžitě po úhynu ale odborníci odebrali potenciálně zdravý vaječník a odvezli ho do specializované laboratoře v Itálii. "Odebrané byly rovněž vzorky několika různých typů tkání, které by mohly být využity pro budoucí techniky umělého oplodnění," uvedla zahrada.

Rozmnožení se nedaří

Odborníci se u těchto nosorožců neúspěšně snažili o umělou inseminaci, v roce 2009 zoo kvůli snaze o rozmnožení převezla dva samce a dvě samice do rezervace Ol Pejeta, kde se zlepšil zdravotní stav zvířat, k zabřeznutí však nedošlo a nyní už neexistuje naděje na rozmnožení přirozeným způsobem.

Experti proto zkoumají možnost vytvoření embrya nosorožců severních bílých, zárodek by mohla donosit samice nosorožce bílého jižního. Z vyšetření vyplývá, že samice žijící v rezervaci Ol Pejeta by mohly být vhodnými dárkyněmi vajíček. Semeno samců nosorožců severních bílých bylo kvůli této možnosti v minulosti zamrazeno.

Nosorožců severních bílých postupně ubývá, například loni na podzim v rezervaci Ol Pejeta uhynul stářím samec Suni. V polovině prosince pak uhynul v zoo v San Diegu samec Angalifu. V polovině letošního května se objevily zprávy o zánětu u jednačtyřicetileté samice severního bílého nosorožce Noly, která žije v zoo v San Diegu.

 

Právě se děje

teď

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy