Jsou to lži, policie se ohradila proti zprávám na internetu o vraždě a znásilnění cizinci

Domácí Domácí
5. 1. 2016 14:49
Na sociálních sítích se objevila lživá informace o tom, že na Rychnovsku imigranti znásilnili dvě malá děvčata. Rychnovští policisté nyní šetří, kdo za zveřejněním lživé informace stojí. Šíření poplašné zprávy o imigrantech se na Facebooku neobjevilo poprvé.
Neznámý autor šířil na internetu lživé informace o znásilněních a vraždě
Neznámý autor šířil na internetu lživé informace o znásilněních a vraždě | Foto: Thinkstock

Kostelec nad Orlicí - Neznámý autor šíří na sociálních sítích informace o údajném znásilnění dvou malých děvčat cizinci ubytovanými v Pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí, zprávu o podříznutém muži v kontejneru a také dezinformaci týkající se přepadení místní obsluhy čerpací stanice. Případem se už začala zabývat policie.

"Kromě poslední události se nic takového rozhodně nestalo. K výtržnosti na čerpací stanici skutečně došlo a policie o této události informovala," dodává mluvčí policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková a pokračuje: "Policisté byli na místě události za necelé 3 minuty od oznámení, autor dezinformace ale šíří zprávu, ve které uvádí, že policisté přijeli na místo události až za 45 minut."

Rychnovští kriminalisté v současné době šetří, kdo a proč tyto lživé informace zveřejňuje a dále šíří. Za šíření poplašné zprávy autorovi hrozí až dva roky za mřížemi.

Na sociálních sítích se objevila i zpráva o tom, že rychnovští policisté vyhlašují na některé případy embargo a zakazují médiím zprávu šířit. Opak je podle nich pravdou. "Policie ČR proaktivním přístupem pravidelně veřejnost informuje o bezpečnostní situaci ve všech regionech, tedy i v Kostelci nad Orlicí," upřesnila  Ivana Ježková.

V regionu policisté zaznamenali mírný pokles výskytu trestných činů a naopak zvyšování jejich objasněnosti. Počet policistů v regionu Kostelec nad Orlicí i přesto vzroste. "Ředitelství policie Královéhradeckého kraje z preventivních důvodů, zejména s ohledem na migrační krizi a možný nárůst počtu uprchlíků, posílí počet policistů," uzavřela Ježková. Počet se zvýší ze současných dvaceti na osmadvacet policistů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy