Jsou to lži, policie se ohradila proti zprávám na internetu o vraždě a znásilnění cizinci

Domácí Domácí
5. 1. 2016 14:49
Na sociálních sítích se objevila lživá informace o tom, že na Rychnovsku imigranti znásilnili dvě malá děvčata. Rychnovští policisté nyní šetří, kdo za zveřejněním lživé informace stojí. Šíření poplašné zprávy o imigrantech se na Facebooku neobjevilo poprvé.
Neznámý autor šířil na internetu lživé informace o znásilněních a vraždě
Neznámý autor šířil na internetu lživé informace o znásilněních a vraždě | Foto: Thinkstock

Kostelec nad Orlicí - Neznámý autor šíří na sociálních sítích informace o údajném znásilnění dvou malých děvčat cizinci ubytovanými v Pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí, zprávu o podříznutém muži v kontejneru a také dezinformaci týkající se přepadení místní obsluhy čerpací stanice. Případem se už začala zabývat policie.

"Kromě poslední události se nic takového rozhodně nestalo. K výtržnosti na čerpací stanici skutečně došlo a policie o této události informovala," dodává mluvčí policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková a pokračuje: "Policisté byli na místě události za necelé 3 minuty od oznámení, autor dezinformace ale šíří zprávu, ve které uvádí, že policisté přijeli na místo události až za 45 minut."

Rychnovští kriminalisté v současné době šetří, kdo a proč tyto lživé informace zveřejňuje a dále šíří. Za šíření poplašné zprávy autorovi hrozí až dva roky za mřížemi.

Na sociálních sítích se objevila i zpráva o tom, že rychnovští policisté vyhlašují na některé případy embargo a zakazují médiím zprávu šířit. Opak je podle nich pravdou. "Policie ČR proaktivním přístupem pravidelně veřejnost informuje o bezpečnostní situaci ve všech regionech, tedy i v Kostelci nad Orlicí," upřesnila  Ivana Ježková.

V regionu policisté zaznamenali mírný pokles výskytu trestných činů a naopak zvyšování jejich objasněnosti. Počet policistů v regionu Kostelec nad Orlicí i přesto vzroste. "Ředitelství policie Královéhradeckého kraje z preventivních důvodů, zejména s ohledem na migrační krizi a možný nárůst počtu uprchlíků, posílí počet policistů," uzavřela Ježková. Počet se zvýší ze současných dvaceti na osmadvacet policistů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Aktualizováno před 35 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy