Účetní obviněný z vraždy podnikatele zpronevěřil 25 milionů. Peníze prohrával v automatech

ČTK ČTK
4. 2. 2016 16:08
Účetní, který je obviněn z vraždy podnikatele v Trutnově, měl také zpronevěřit kolem 25 milionů korun. Účetní měl šestapadesátiletého podnikatele ubodat loni v prosinci. Motivem činu bylo zřejmě to, že účetní od firmy oběti podvodně získal několik milionů korun. Účetní podle policie získal důvěru lidí, pro které účetnictví zpracovával. Poté je okrádal o peníze a pomáhala mu i velmi dobrá znalost mechanismů zúčtování a principy finančních kontrol. Obviněnému za vraždu, podvod a zpronevěru hrozí až 20 let vězení, případně výjimečný trest.
Peníze účetní údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. (Ilustrační foto)
Peníze účetní údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. (Ilustrační foto) | Foto: Karel Toman

Trutnov - Šestačtyřicetiletý účetní, který je obviněn z prosincové vraždy podnikatele v Trutnově, také podle policie z účtů svých klientů zpronevěřil kolem 25 milionů korun. Peníze údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. V případě odsouzení hrozí účetnímu za vraždu, podvod a zpronevěru až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Účetní šestapadesátiletého podnikatele podle kriminalistů ubodal loni 22. prosince. Motivem činu bylo zřejmě to, že účetní od firmy oběti podvodně získal několik milionů korun. Podezřelého účetního policie zatkla 25. prosince, soud ho následně poslal do vazby. Údajné podvody a zpronevěru účetního policie odhalila při následném vyšetřování.

Účetní podle policie získal důvěru lidí, pro které účetnictví zpracovával. Peníze na své účty posílal na základě získaného oprávnění sám nebo mezi platební příkazy připravené k autorizaci přimíchal platby na své vlastní účty.

"Velmi dobře znal mechanismy zúčtování a principy finančních kontrol. Využíval pracovního vypětí a vytížení osob, pro které pracoval. Svoji roli zde tedy sehrála jejich téměř bezmezná důvěra k němu a tím i nepozornost při odsouhlasení jednotlivých platebních příkazů," uvedla Ježková. Mezi podnikateli prý měl dlouho pověst velmi kvalitního a precizního účetního.

Někteří podnikatelé však podle policie už v minulosti zjistili, že se na jejich účtech dějí nestandardní bankovní operace, nebo objevili nesrovnalosti v účetnictví. Někteří prý i věděli o tom, že účetní propadl hazardu. Policii ale své podezření neoznámili.

"Obviněný muž je vždy přesvědčil, že se jedná o chybu, za kterou se velmi omlouvá, a okamžitě ji napravil," uvedla Ježková. V té době již obviněný podle ní takzvaně vytloukal klín klínem, když vracené peníze bral většinou z účtů dvou firem zavražděného podnikatele nebo z účtu jedné krkonošské obce.

Poškozenou obcí je podle informací Malá Úpa, které obviněný vedl účetnictví od roku 2008. Z účtu obce, jejíž roční rozpočet je kolem osmi milionů, nezákonnými machinacemi údajně postupně vyvedl přes devět milionů korun. V březnu 2014 obcí se 140 obyvateli otřásla sebevražda tehdejšího starosty Jana Patzelta (sdružení Za jednotnou Malou Úpu). Policie jeho smrt uzavřela jako sebevraždu zastřelením. "Vyšetřování jednoznačně vyloučilo jakékoliv cizí zavinění jeho smrti," uzavřela Ježková.

Účetním prováděné platby byly podle kriminalistů v některých případech zcela fiktivní, výjimkou nebyly platební příkazy na více než 100 000 korun. Kromě příjmů z podvodných plateb měl účetní podle policie měsíční příjem ze smluvních odměn kolem 120 000 korun. "Tato částka mu ale podle jeho slov nestačila, začal si tedy vypomáhat podvody a zpronevěrou," uvedla Ježková.

Kriminalisté ve vyšetřování pokračují, zatím zadokumentovali jednání účetního v době od začátku roku 2011 do června 2015.

Obviněný účetní v minulosti stál i na straně zákona. V roce 2007 podle lednové reportáže televize Nova pomáhal rozkrýt zpronevěru 1,5 milionu korun na obecním úřadě v Horním Maršově. Na machinace tamní účetní se tam přišlo v době, když byla nemocná a nynější obviněný za ni zaskakoval jako externista.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 36 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy