Účetní obviněný z vraždy podnikatele zpronevěřil 25 milionů. Peníze prohrával v automatech

ČTK ČTK
4. 2. 2016 16:08
Účetní, který je obviněn z vraždy podnikatele v Trutnově, měl také zpronevěřit kolem 25 milionů korun. Účetní měl šestapadesátiletého podnikatele ubodat loni v prosinci. Motivem činu bylo zřejmě to, že účetní od firmy oběti podvodně získal několik milionů korun. Účetní podle policie získal důvěru lidí, pro které účetnictví zpracovával. Poté je okrádal o peníze a pomáhala mu i velmi dobrá znalost mechanismů zúčtování a principy finančních kontrol. Obviněnému za vraždu, podvod a zpronevěru hrozí až 20 let vězení, případně výjimečný trest.
Peníze účetní údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. (Ilustrační foto)
Peníze účetní údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. (Ilustrační foto) | Foto: Karel Toman

Trutnov - Šestačtyřicetiletý účetní, který je obviněn z prosincové vraždy podnikatele v Trutnově, také podle policie z účtů svých klientů zpronevěřil kolem 25 milionů korun. Peníze údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. V případě odsouzení hrozí účetnímu za vraždu, podvod a zpronevěru až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Účetní šestapadesátiletého podnikatele podle kriminalistů ubodal loni 22. prosince. Motivem činu bylo zřejmě to, že účetní od firmy oběti podvodně získal několik milionů korun. Podezřelého účetního policie zatkla 25. prosince, soud ho následně poslal do vazby. Údajné podvody a zpronevěru účetního policie odhalila při následném vyšetřování.

Účetní podle policie získal důvěru lidí, pro které účetnictví zpracovával. Peníze na své účty posílal na základě získaného oprávnění sám nebo mezi platební příkazy připravené k autorizaci přimíchal platby na své vlastní účty.

"Velmi dobře znal mechanismy zúčtování a principy finančních kontrol. Využíval pracovního vypětí a vytížení osob, pro které pracoval. Svoji roli zde tedy sehrála jejich téměř bezmezná důvěra k němu a tím i nepozornost při odsouhlasení jednotlivých platebních příkazů," uvedla Ježková. Mezi podnikateli prý měl dlouho pověst velmi kvalitního a precizního účetního.

Někteří podnikatelé však podle policie už v minulosti zjistili, že se na jejich účtech dějí nestandardní bankovní operace, nebo objevili nesrovnalosti v účetnictví. Někteří prý i věděli o tom, že účetní propadl hazardu. Policii ale své podezření neoznámili.

"Obviněný muž je vždy přesvědčil, že se jedná o chybu, za kterou se velmi omlouvá, a okamžitě ji napravil," uvedla Ježková. V té době již obviněný podle ní takzvaně vytloukal klín klínem, když vracené peníze bral většinou z účtů dvou firem zavražděného podnikatele nebo z účtu jedné krkonošské obce.

Poškozenou obcí je podle informací Malá Úpa, které obviněný vedl účetnictví od roku 2008. Z účtu obce, jejíž roční rozpočet je kolem osmi milionů, nezákonnými machinacemi údajně postupně vyvedl přes devět milionů korun. V březnu 2014 obcí se 140 obyvateli otřásla sebevražda tehdejšího starosty Jana Patzelta (sdružení Za jednotnou Malou Úpu). Policie jeho smrt uzavřela jako sebevraždu zastřelením. "Vyšetřování jednoznačně vyloučilo jakékoliv cizí zavinění jeho smrti," uzavřela Ježková.

Účetním prováděné platby byly podle kriminalistů v některých případech zcela fiktivní, výjimkou nebyly platební příkazy na více než 100 000 korun. Kromě příjmů z podvodných plateb měl účetní podle policie měsíční příjem ze smluvních odměn kolem 120 000 korun. "Tato částka mu ale podle jeho slov nestačila, začal si tedy vypomáhat podvody a zpronevěrou," uvedla Ježková.

Kriminalisté ve vyšetřování pokračují, zatím zadokumentovali jednání účetního v době od začátku roku 2011 do června 2015.

Obviněný účetní v minulosti stál i na straně zákona. V roce 2007 podle lednové reportáže televize Nova pomáhal rozkrýt zpronevěru 1,5 milionu korun na obecním úřadě v Horním Maršově. Na machinace tamní účetní se tam přišlo v době, když byla nemocná a nynější obviněný za ni zaskakoval jako externista.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy