Česko nevydá "Chovancova teroristu" do Turecka, rozhodl soud a propustil jej z vazby

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2016 11:59
Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že Turka Nazmiho Sahina nevydá. Po muži pátral Interpol a v rodné zemi je odsouzen k šesti a čtvrt letům ve vězení za napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka. Sahinova obhájkyně Zuzana Dostálková před soudem uvedla, že je nepochybné, že její klient v Turecku neprováděl trestnou činnost teroristického charakteru, ale pouze činnost politickou. O zadržení Sahina loni informoval na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který oznámil, že česká policie zadržela mezinárodně hledaného člověka podezřelého z vazeb na teroristy.
Turek zadržený v Hradci Králové kvůli údajnému napojení na teroristy.
Turek zadržený v Hradci Králové kvůli údajnému napojení na teroristy. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Vydání tureckého občana Nazmiho Sahina, po němž pátral Interpol a o jehož vydání žádalo Turecko, není přípustné. V pátek tak rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, který zároveň rozhodl o propuštění muže z předběžné vydávací vazby. Verdikt soudu je pravomocný. Sahina policisté zadrželi vloni v listopadu v Hradci Králové.

Muž byl v Turecku odsouzen na šest let a tři měsíce za "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka" a vyhýbal se nástupu do vězení.

Státní zástupce Radek Soukup svůj návrh na nepřípustnost vydání zdůvodnil třemi překážkami. "První z nich byla, že jsme shledali, že jednání, které je součástí popisu skutku, není trestným činem dle našeho právního řádu, dále že se jedná o činnost s politickým aspektem, a v neposlední řadě s ohledem na ty hodnotící zprávy jsme dovodili, že postavení pana Sahina by mohlo být ohroženo," řekl Soukup.

Podle materiálů, které do ČR zaslalo Turecko, byl Sahin odsouzen za spáchání trestného činu členství v ozbrojené teroristické organizaci. Trestné činnosti se podle materiálů dopustil tím, že se 16. března 2007 ve městě Van v jednom z bytů údajně setkal i s člověkem, v jehož oděvu byla nalezena písemnost, která měla nepříznivě ovlivnit vztahy a sociální situaci ve městě Van.

Údajně byl také v kontaktu s lidmi z jedné z ozbrojených frakcí maoistické komunistické strany, která je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Není však na seznamu teroristických organizací Evropské unie, vyplynulo z toho, co v pátek zaznělo u soudu.

Sahinova obhájkyně Zuzana Dostálková před soudem uvedla, že je nepochybné, že její klient v Turecku neprováděl trestnou činnost teroristického charakteru, ale pouze činnost politickou.

Sahin ve vyjádření pro královéhradecký soud uvedl, že není a nebyl členem žádné teroristické skupiny a ani žádnou nepodporoval. Proti rozsudku se v Turecku odvolal a poté z Turecka odcestoval do Itálie. Podle získaných zpráv z Itálie Sahin 30. června 2010 podal žádost o humanitární ochranu, 3. dubna 2013 mu příslušný úřad přiznal status uprchlíka s platností do 17. dubna 2018 a má italský doklad totožnosti.

O zadržení Sahina loni informoval na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který oznámil, že česká policie zadržela mezinárodně hledaného člověka podezřelého z vazeb na teroristy. Hradecký soud 26. listopadu rozhodl o umístění muže do předběžné vydávací vazby, protože shledal nebezpečí útěku.

 

Právě se děje

Další zprávy