reklama
 
 

Trutnov vrátil Krakonošovu náměstí podobu ze začátku 20. století

12. 9. 2015 11:52
Tři roky trvající postupnou rekonstrukci náměstí završila oprava kašny, na níž se dnes po zhruba 50 letech vrátily čtyři sochy permoníků. Radnice také loni na náměstí změnila organizaci dopravy, která přinesla rozšíření pěší zóny. Město také finančně podporuje opravy podloubí, která jsou součástí soukromých domů.

Trutnov - Hlavní Krakonošovo náměstí v jednatřicetitisícovém Trutnově má opět podobu ze začátku 20. století. Tři roky trvající postupnou rekonstrukci náměstí završila oprava kašny, na níž se dnes po zhruba 50 letech vrátily čtyři sochy permoníků. "Opravy náměstí přišly přibližně na 13 milionů korun a město je hradilo ze svého rozpočtu," řekl starosta Ivan Adamec (ODS).

Sochy permoníků byly na kašně od roku 1892. "Kovoví permoníci na ní vydrželi asi 70 let. Postupně se rozpadali a v 60. letech minulého století zmizeli," uvedl Adamec. Nové sochy jsou z bronzu a podle historických fotografií je vyrobila sochařka Paulina Skavová. U kašny, z níž kvůli netěsnosti unikala voda, dělníci vyměnili rozvody vody, nádrž utěsnili, očistili a nakonzervovali veškeré kamenné prvky. Odhalení soch dnes dopoledne přihlížely desítky lidí.

Již předloni nechalo město z čtvercového náměstí odstranit arboreta jehličnanů, která na náměstí byla od 80. let minulého století. V horní části náměstí bylo vysázeno devět lip. Loni se na náměstí jako nové osvětlení vrátily historické takzvané Schupmannovy kandelábry a přibyly další čtyři lípy u Krakonošovy kašny. Vyměněny byly i lavičky a odpadkové koše a přibyly sloupky vymezující prostor náměstí. Dělnici upravili i prostor kolem sloupu Nejsvětější Trojice.

Radnice také loni na náměstí změnila organizaci dopravy, která přinesla rozšíření pěší zóny v Horské ulici do prostoru před budovu Staré radnice. Náměstí se po úpravách stalo klidnější zónou s bezpečným pohybem pro chodce v jeho spodní části.

Město také finančně podporuje opravy podloubí, která jsou součástí soukromých domů a zároveň slouží jako veřejný prostor kolem náměstí. "Opravy, zejména dlažeb, omítek a osvětlení, podporujeme spoluúčastí 40 procent," uvedl Adamec. Zatím se podle něj touto cestou podařila opravit přibližně polovina podloubí.

autor: ČTK | 12. 9. 2015 11:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama