Trutnov vrátil Krakonošovu náměstí podobu ze začátku 20. století

ČTK ČTK
12. 9. 2015 11:52
Tři roky trvající postupnou rekonstrukci náměstí završila oprava kašny, na níž se dnes po zhruba 50 letech vrátily čtyři sochy permoníků. Radnice také loni na náměstí změnila organizaci dopravy, která přinesla rozšíření pěší zóny. Město také finančně podporuje opravy podloubí, která jsou součástí soukromých domů.
Krakonošovo náměstí a kašna, Trutnov
Krakonošovo náměstí a kašna, Trutnov | Foto: ČTK

Trutnov - Hlavní Krakonošovo náměstí v jednatřicetitisícovém Trutnově má opět podobu ze začátku 20. století. Tři roky trvající postupnou rekonstrukci náměstí završila oprava kašny, na níž se dnes po zhruba 50 letech vrátily čtyři sochy permoníků. "Opravy náměstí přišly přibližně na 13 milionů korun a město je hradilo ze svého rozpočtu," řekl starosta Ivan Adamec (ODS).

Sochy permoníků byly na kašně od roku 1892. "Kovoví permoníci na ní vydrželi asi 70 let. Postupně se rozpadali a v 60. letech minulého století zmizeli," uvedl Adamec. Nové sochy jsou z bronzu a podle historických fotografií je vyrobila sochařka Paulina Skavová. U kašny, z níž kvůli netěsnosti unikala voda, dělníci vyměnili rozvody vody, nádrž utěsnili, očistili a nakonzervovali veškeré kamenné prvky. Odhalení soch dnes dopoledne přihlížely desítky lidí.

Již předloni nechalo město z čtvercového náměstí odstranit arboreta jehličnanů, která na náměstí byla od 80. let minulého století. V horní části náměstí bylo vysázeno devět lip. Loni se na náměstí jako nové osvětlení vrátily historické takzvané Schupmannovy kandelábry a přibyly další čtyři lípy u Krakonošovy kašny. Vyměněny byly i lavičky a odpadkové koše a přibyly sloupky vymezující prostor náměstí. Dělnici upravili i prostor kolem sloupu Nejsvětější Trojice.

Radnice také loni na náměstí změnila organizaci dopravy, která přinesla rozšíření pěší zóny v Horské ulici do prostoru před budovu Staré radnice. Náměstí se po úpravách stalo klidnější zónou s bezpečným pohybem pro chodce v jeho spodní části.

Město také finančně podporuje opravy podloubí, která jsou součástí soukromých domů a zároveň slouží jako veřejný prostor kolem náměstí. "Opravy, zejména dlažeb, omítek a osvětlení, podporujeme spoluúčastí 40 procent," uvedl Adamec. Zatím se podle něj touto cestou podařila opravit přibližně polovina podloubí.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 1 hodinou

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy