Trosky Petrovy boudy musí majitelé odvézt do zimy

ČTK ČTK
16. 8. 2011 14:15
Torza budov posoudí statik. Památkáři chtějí, aby na jejich místě vyrostly repliky
Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje.
Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Vrchlabí (Trutnovsko) - Majitelé zničené Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš připravují odvoz ohořelých trosek z místa požáru.

Požářiště by mělo být uklizené do začátku letošní zimy. Po úterním jednání s památkáři, zástupci Správy KRNAP a úřadů to řekl Karel Janda, jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní.

"Nyní je potřeba vyklidit vnitřní části zbytků budov, aby se tam mohl dostat statik, který následně posoudí stav torza budovy. Poté budou následovat další jednání," uvedl Janda.

Objekt je i nadále památkově chráněný

Z místa požáru by například měla zmizet zborcená plechová střecha a zbytky ohořelých dřevěných konstrukcí. "Množství nejsem schopen odhadnout," řekl Janda. V minulém týdnu firma místo požáru oplotila.

Památkáři i nadále trvají na svém požadavku, aby na hřebenech Krkonoš na místě vyhořelé Petrovy boudy vznikla replika původního komplexu. Celý objekt zůstává i nadále památkově chráněný.

"Požadavky památkářů se budou odvíjet od posouzení torza stavby statikem, jsme ale připraveni i nadále jednat," sdělil Janda.

Petrova bouda shořela v pondělí 1. srpna, z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici.

Výsledky budou za týden

Hasiči oznámili, že požár boudy nejspíše někdo úmyslně založil. Při ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, kterou zaslali na expertizy.

"Výsledky bychom měli mít k dispozici za týden, vyšetřování nadále pokračuje, spolupracujeme na něm také s polskými kolegy," řekla mluvčí trutnovské policie Věra Krejčová. Podle ní policie v souvislosti s požárem Petrovy boudy neregistruje žádné trestní oznámení.

Podívejte se, jak Petrovu boudu zachvátil požár:

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy