Trosky Petrovy boudy musí majitelé odvézt do zimy

ČTK ČTK
16. 8. 2011 14:15
Torza budov posoudí statik. Památkáři chtějí, aby na jejich místě vyrostly repliky
Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje.
Vyšetřování příčin požáru stále pokračuje. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Vrchlabí (Trutnovsko) - Majitelé zničené Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš připravují odvoz ohořelých trosek z místa požáru.

Požářiště by mělo být uklizené do začátku letošní zimy. Po úterním jednání s památkáři, zástupci Správy KRNAP a úřadů to řekl Karel Janda, jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní.

"Nyní je potřeba vyklidit vnitřní části zbytků budov, aby se tam mohl dostat statik, který následně posoudí stav torza budovy. Poté budou následovat další jednání," uvedl Janda.

Objekt je i nadále památkově chráněný

Z místa požáru by například měla zmizet zborcená plechová střecha a zbytky ohořelých dřevěných konstrukcí. "Množství nejsem schopen odhadnout," řekl Janda. V minulém týdnu firma místo požáru oplotila.

Památkáři i nadále trvají na svém požadavku, aby na hřebenech Krkonoš na místě vyhořelé Petrovy boudy vznikla replika původního komplexu. Celý objekt zůstává i nadále památkově chráněný.

"Požadavky památkářů se budou odvíjet od posouzení torza stavby statikem, jsme ale připraveni i nadále jednat," sdělil Janda.

Petrova bouda shořela v pondělí 1. srpna, z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici.

Výsledky budou za týden

Hasiči oznámili, že požár boudy nejspíše někdo úmyslně založil. Při ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, kterou zaslali na expertizy.

"Výsledky bychom měli mít k dispozici za týden, vyšetřování nadále pokračuje, spolupracujeme na něm také s polskými kolegy," řekla mluvčí trutnovské policie Věra Krejčová. Podle ní policie v souvislosti s požárem Petrovy boudy neregistruje žádné trestní oznámení.

Podívejte se, jak Petrovu boudu zachvátil požár:

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy