Tragédie na přejezdech pokračují, srážku s vlakem v Černožicích nepřežili čtyři lidé

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2019 19:26
Varování odborníků, podle kterých hrozí s příchodem prázdnin více tragických nehod, se naplňují. Už tak smutné statistiky rozšířila v neděli odpoledne další velmi vážná nehoda, při které zemřeli čtyři lidé. Jde o největší neštěstí na přejezdech od roku 2004. Provoz na trati byl obnovený v neděli ve 20:10.
Místo v Černožicích, kde zemřeli v neděli odpoledne dva dospělí a dvě děti po srážce s vlakem
Místo v Černožicích, kde zemřeli v neděli odpoledne dva dospělí a dvě děti po srážce s vlakem | Foto: ČTK

Dva dospělí a dvě děti cestovali v autě, které jelo v neděli odpoledne přes železniční přejezdu v Černožicích na Královéhradecku právě ve chvíli, kdy tudy projížděl spěšný vlak z Trutnova do Hradce Králové.

Lidé v autě podle mluvčí krajské policie Ivany Ježkové zemřeli na místě nehody. Šlo o muže a ženu ve věku 47 a 32 let a jejich děti staré pět a osm let. Osobní Škodu Fabii vlak zcela zdemoloval. Auto podle policie řídila žena. Na přejezd vjela po odbočení z hlavní silnice a jela směrem do obce.

"Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací bez závor," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Příčiny a okolnosti nehody inspektoři zjišťují.

"Vlak osobní auto tlačil přibližně 300 metrů," doplnila Ježková s tím, že před srážkou jel vlak vysokou rychlostí. Řidič auta na přejezd vjel po odbočení z hlavní silnice a jel směrem do obce. Dechová zkouška na alkohol u strojvedoucího vlaku byla negativní.

Zda bylo světelné signalizační zařízení na přejezdu v chodu, bude podle Ježkové předmětem vyšetřování. "Záznam ze signalizačního zařízení policie zajistila a podrobí jej zkoumání," řekla Ježková. 

Příčiny a okolnosti nehody zjišťovali na místě nehody také inspektoři Drážní inspekce. Zabývali se mimo jiné tím, zda bylo světelné signalizační zařízení na přejezdu funkční. "Dle prvotního šetření Drážní inspekce na místě mimořádné události bylo přejezdové zabezpečovací zařízení v době nehody v činnosti," uvedl večer Drápal.

Policie také nařídí soudní pitvu těl všech mrtvých. Policie si rovněž zajistí vrak vozidla pro jeho případné další zkoumání, uvedla mluvčí. Škoda byla odhadnuta na 370 tisíc korun, z toho 120 tisíc korun činí škody na vlaku a 250 tisíc korun na autě.

Provoz na trati byl do nedělní osmé hodiny večer zastaven. České dráhy pro dopravu v úseku mezi Hradcem Králové a Jaroměří zajistily náhradní autobusovou dopravu. Několik regionálních vlaků České dráhy odřekly.

Ve vlaku podle Ježkové cestovalo asi 80 lidí, čímž upřesnila původní informaci o 60 cestujících. Hasiči na místo nehody vyslali evakuační autobus, který cestující z vlaku odvezl do Hradce Králové. Někteří lidé z vlaku si další cestu zajistili sami.

Na místo dorazili hasiči z Jaroměře a drážní hasiči Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Při vyproštění osobního vozu pomáhali na žádost drážních hasičů i krajští hasiči. Z centrální hradecké stanice vyslali do Černožic speciální technický kontejner určený pro tento typ zásahů.

Podle statistik jde o největší tragédii na železničním přejezdu od roku 2004, kdy zemřeli tři lidé při srážce osobního auta a rychlíku v Kunovicích u Uherského Hradiště. Mimochodem, zdaleka největší neštěstí se odehrálo v prosinci roku 1950 v Podivíně na Břeclavsku: Na přejezdu se srazil rychlík s autobusem, 34 lidí zemřelo a 56 bylo zraněných. Pokud jde o celkovou statistiku dopravních nehod, letos na silnicích zemřelo už 284 lidí, 1 011 jich bylo těžce zraněných a 11 066 lehce zraněných.

Ke srážce na železničním přejezdu došlo i v sobotu, a to  mezi Lubnou a Zavidovem na Rakovnicku. Srazil se tady vlak s dodávkou,ve které zemřela jedna žena, dalších sedm cestujících bylo zraněno. Havarovaný vlak, který po nehodě skončil napříč přes koleje a sjel z asi třímetrového náspu, musel zpět na koleje dostat speciální jeřáb pomocí několika lan v neděli po třetí hodině ranní. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy