Těžaři plynu změnili žádost, vrtat chtějí v Podkrkonoší

ČTK ČTK
22. 8. 2012 8:58
Původní žádost zasahovala do katastrů 56 obcí, nyní by průzkumné území zasáhlo 26 obcí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Těžařská společnost Basgas Energia Czech, která neúspěšně usilovala o možnost průzkumu těžby břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku, podala doplněnou žádost o povolení průzkumu na menším území.

Původní žádost zasahovala do katastrů 56 obcí, nyní by průzkumné území zasáhlo 26 obcí.

Řekl to Jiří Malík z koalice STOP HF, která proti průzkumu a případné těžbě břidlicových plynů bojuje.

"Změněná žádost je menší a leží zcela mimo chráněná území a území ochrany vod, přičemž je to území dostatečné pro realizaci našeho zamýšleného programu," uvedl David Messina, výkonný společnosti Hutton Energy. Firma Basgas Energia Czech je dceřinou společností této firmy.

Messina dodal, že žádost firma upravila na základě důkladného zvážení situace, podrobného zkoumání místních poměrů a zejména ve snaze vyhnout se chráněným územím a pásmu ochrany vodních zdrojů.

Obavy z ohrožení zdrojů pitné vody na Broumovsku byly jedním z hlavních argumentů protestujících proti průzkumu a těžbě.

"Firma ze své původní žádosti vyňala celou Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko a Náchod. Nyní ta oblast sahá od Červeného Kostelce na Náchodsku až po Mladé Buky na Trutnovsku," řekl Malík, který odhaduje, že by Ministerstvo životního prostředí ČR mohlo o doplněné žádosti těžařů rozhodnout do konce roku.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík řekl, že obce a dotčené orgány mohou připomínky k doplněné žádosti podávat do poloviny září. "Poté je vypořádáme a znovu poběží správní řízení," řekl Vitík.

Unikátní a cenné lokality

Kromě koalice STOP HF proti záměru těžby vystupují představitelé obcí či hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, jenž uvedl, že zájem těžebních společností nelze nadřazovat nad zájem obyvatel.

"Lokality, kde by se těžba mohla v budoucnu rozběhnout, považujeme za unikátní a cenné z pohledu přírodního bohatství kraje i za důležité centrum cestovního ruchu. Těší mě, že tato neblahá budoucnost už nehrozí Náchodsku a Broumovsku a totéž budu chtít prosadit i pro Trutnovsko," uvedl Franc.

Ministerstvo životního prostředí původně vydalo souhlas s průzkumným územím břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku, po protestech veřejnosti a představitelů desítek obcí a měst ministr Tomáš Chalupa souhlas zrušil a nařídil nové projednání celé věci.

Senát chce těžbu zakázat

Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami.

Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn. Proces hydraulického štěpení se během životnosti vrtu opakuje průměrně desetkrát.

Těžaři usilují o těžbu v několika českých a moravských regionech, Senát by měl po podzimních volbách rozhodnout o zákazu těžby břidlicových plynů.

Těžba břidlicového plynu už je zákonem zakázána ve Francii nebo v Bulharsku. Její zastánci naopak argumentují příkladem USA, které se díky těžbě už předloni staly největším producentem plynu na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy