Stezka v korunách stromů vyroste i v Krkonoších, bude třikrát dražší než na Lipně

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
8. 9. 2016 12:39
V Jánských Lázních se začíná stavět 45 metrů vysoká dřevěná vyhlídková věž. Kolem ní povede 1,3 kilometru dlouhá trasa, která začne v podzemí. Seshora se pak lidé budou moci sklouznout na tobogánu. Stezka vyjde na 170 milionů, což je třikrát více, než kolik stála stezka na Lipně.
Vizualizace nové stezky v korunách stromů, jejíž výstavba se plánuje v Krkonoších.
Vizualizace nové stezky v korunách stromů, jejíž výstavba se plánuje v Krkonoších. | Foto: Architekt Josef Stöger

Jánské Lázně – Po Lipně a Dolní Moravě vyroste obří dřevěná stezka i v Krkonoších. 45 metrů vysoká vyhlídková věž opletená 1,3 kilometru dlouhou trasou se nyní v Jánských Lázních začíná stavět, hotová bude příští rok v červnu.

"Jako jediná z dosud postavených projektů bude obsahovat podzemní kořenovou část, ze které bude stezka stoupat až do výšky 23 metrů nad zem. Zhruba ve dvou třetinách stezky se bude tyčit 45 metrů vysoká vyhlídková věž," popisuje projekt Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše, která s projektem stezky přišla.

Stejně jako na Lipně, za nímž stojí stejní podnikatelé, bude součástí stavby i suchý tobogán. Projekt v Krkonoších ale bude asi třikrát dražší než na jihu Čech – investoři do něj vloží 170 milionů a očekávají, že jej ročně navštíví kolem 200 tisíc lidí. Podle Pekárka takový příliv turistů lokalitu nepřekvapí a v místě je už nyní dostatek parkovišť – například u lanovky na Černou horu, jedno navíc vznikne i u stezky.

Národní park si projekt pochvaluje

Autoři projektu věří, že tak nedojde k něčemu podobnému jako v případě Stezky v oblacích nad Dolní Moravou, kde si starostové okolních obcí stěžují na nezvladatelné přívaly turistů, kteří obcím ve výsledku nic nepřinášejí.

Obří projekt na hřebenech nejvyšších českých hor si pochvalují i zástupci Krkonošského národního parku, který investorům místo pronajímá. "Přiznám se, že jsme měli myšlenku na výstavbu podobné stezky také, chtěli jsme k tomu využít evropské dotace. Takže když přišli zástupci firmy s nabídkou, rádi jsme ji přijali," vysvětlil Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy KRNAP. Ta bude na místě navíc zajišťovat i osvětová stanoviště přibližující návštěvníkům krkonošské lesy.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy