Stezka v korunách stromů vyroste i v Krkonoších, bude třikrát dražší než na Lipně

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
8. 9. 2016 12:39
V Jánských Lázních se začíná stavět 45 metrů vysoká dřevěná vyhlídková věž. Kolem ní povede 1,3 kilometru dlouhá trasa, která začne v podzemí. Seshora se pak lidé budou moci sklouznout na tobogánu. Stezka vyjde na 170 milionů, což je třikrát více, než kolik stála stezka na Lipně.
Vizualizace nové stezky v korunách stromů, jejíž výstavba se plánuje v Krkonoších.
Vizualizace nové stezky v korunách stromů, jejíž výstavba se plánuje v Krkonoších. | Foto: Architekt Josef Stöger

Jánské Lázně – Po Lipně a Dolní Moravě vyroste obří dřevěná stezka i v Krkonoších. 45 metrů vysoká vyhlídková věž opletená 1,3 kilometru dlouhou trasou se nyní v Jánských Lázních začíná stavět, hotová bude příští rok v červnu.

"Jako jediná z dosud postavených projektů bude obsahovat podzemní kořenovou část, ze které bude stezka stoupat až do výšky 23 metrů nad zem. Zhruba ve dvou třetinách stezky se bude tyčit 45 metrů vysoká vyhlídková věž," popisuje projekt Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše, která s projektem stezky přišla.

Stejně jako na Lipně, za nímž stojí stejní podnikatelé, bude součástí stavby i suchý tobogán. Projekt v Krkonoších ale bude asi třikrát dražší než na jihu Čech – investoři do něj vloží 170 milionů a očekávají, že jej ročně navštíví kolem 200 tisíc lidí. Podle Pekárka takový příliv turistů lokalitu nepřekvapí a v místě je už nyní dostatek parkovišť – například u lanovky na Černou horu, jedno navíc vznikne i u stezky.

Národní park si projekt pochvaluje

Autoři projektu věří, že tak nedojde k něčemu podobnému jako v případě Stezky v oblacích nad Dolní Moravou, kde si starostové okolních obcí stěžují na nezvladatelné přívaly turistů, kteří obcím ve výsledku nic nepřinášejí.

Obří projekt na hřebenech nejvyšších českých hor si pochvalují i zástupci Krkonošského národního parku, který investorům místo pronajímá. "Přiznám se, že jsme měli myšlenku na výstavbu podobné stezky také, chtěli jsme k tomu využít evropské dotace. Takže když přišli zástupci firmy s nabídkou, rádi jsme ji přijali," vysvětlil Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy KRNAP. Ta bude na místě navíc zajišťovat i osvětová stanoviště přibližující návštěvníkům krkonošské lesy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy