Soud potrestal znásilnění v Bydžově, Rom dostal 10 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 5. 2011 11:41
Znásilnění odstartovalo v sedmitisícovém městě protesty proti menšině

Hradec Králové - Soud potrestal znásilnění jedenadvacetileté ženy, po němž eskalovalo napětí v Novém Bydžově. Jindřichu Volfovi vyměřil deset let žaláře.

Odsouzený se kromě znásilnění dopustil podle obžaloby také výtržnictví, krádeže a nebezpečného vyhrožování.

Volf před soudem odmítl, že by dívku znásilnil a uvedl, že s ním šla dobrovolně. Proti nepravomocnému rozsudku se na místě odvolal.

Žádné polehčující okolnosti

Podle obžaloby dívka trpí do současné doby posttraumatickou stresovou poruchou. "Poškozená trpí duševní poruchou, kterou si nikdo nemůže vymyslet. Pokud by byl pohlavní akt z její strany dobrovolný, tak by nikdy poruchou netrpěla," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Soud u obžalovaného nenašel žádnou polehčující okolnost, naopak mu přitížilo, že spáchal více trestných činů najednou a například v roce 2000 byl odsouzen na pět let vězení za loupež a vydírání.

Státní zástupce Milan Šimek, který navrhoval pro obžalovaného nejméně devět let vězení, byl s rozsudkem spokojen. "Ohledně těch nejzávažnějších činů rozsudek odpovídá mým návrhům. Trest, který soud obžalovanému uložil, zcela vystihuje závažnost zejména zločinu znásilnění, kterého se obžalovaný dopustil," řekl novinářům.

Nechtěl spekulovat o tom, zda právě znásilnění vyvolalo následná opatření v Novém Bydžově. "Je to s tím spojováno, ale jestli to tak bylo, já nemohu potvrdit ani vyloučit."

Petici podepsala polovina města

Volfův obhájce v závěrečném návrhu uvedl, že obžaloba neodpovídá provedeným důkazům. Například v případě znásilnění jde dle něj o výpověď proti výpovědi. Obhájce navrhl u některých skutků zproštění obžaloby.

Právě po tomto činu vznikla ve městě petice, v níž lidé požadovali zajištění bezpečnosti ve městě. V sedmitisícovém Bydžově ji podepsalo 3257 lidí.

Starosta Pavel Louda posléze vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům. Město například povolalo bezpečnostní agenturu a zvýšilo počet strážníků. Přítomnost ve městě výrazně posílila i policie.

V březnu se ve městě uskutečnil mítink DSSS a setkání jejich odpůrců, při kterém musely asistovat stovky policistů.

Připomeňte si, jak radikálové pochodovali Novým Bydžovem:

 

Právě se děje

Další zprávy