Soud: Lesy ČR zaplatí milion rodině dívky, již zabil strom

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2014 10:42
Obě žalobkyně žádaly náhradu nemajetkové újmy šest milionů korun. Rozsudek zatím není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZSÚK

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky má zaplatit milion korun za smrt devítileté dívky, na kterou v roce 2007 na cyklostezce u Hrubé Vody na Olomoucku spadl prohnilý strom.

Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové, ke kterému podaly žalobu na státní lesy matka a sestra zemřelé. Lesy ČR také mají žalobkyním zaplatit náklady řízení a mají zaplatit i soudní poplatek 10 tisíc korun.

Rozsudek dosud není pravomocný. Lesy ČR se pro případné odvolání rozhodnou po seznámení s písemným odůvodněním rozsudku.

Jejich advokátka Jitka Sailerová však po verdiktu soudu řekla, že LČR mají na událost jiný právní názor než soud. Za žalobkyně nebyl v pátek u soudu nikdo přítomen.

Soud se případem zabýval už podruhé

Obě žalobkyně požadovaly u soudu jako náhradu nemajetkové újmy celkem šest milionů korun, z toho matka čtyři miliony korun a sestra zemřelé dva miliony korun.

Soud však každé žalobkyni přiřkl jako náhradu nemajetkové újmy 500 tisíc korun. Soud odmítl požadavek žalobkyň na úhradu úroků z požadované částky.

Hradecký krajský soud se případem zabýval již podruhé. Loni v březnu soud rozhodl, že LČR mají zaplatit matce a sestře zemřelé 2,5 milionu korun. Vrchní soud však verdikt zrušil a případ se vrátil k hradeckému soudu.

U hradeckého soudu se při nynějším projednání žaloby probírala řada dalších důkazů, například lékařská zpráva o zdravotním stavu matky zemřelé dívky. Podle lékařů žena trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Právní zástupkyně LČR letos v květnu před soudem uvedla, že podnik odpovědnost za smrt dívky nenese. Připomněla, že vstup do lesa je na vlastní nebezpečí a že ze samotného vlastnictví lesa nevyplývá povinnost zabezpečit každý ze stromů.

Dodala také, že odpovědnost by měla jít za tím, kdo cyklostezku zřídil.

Podle soudce Jana Fifky byla úvaha soudu nesnadná, protože musel vyřešit střet dvou právních norem. Podle občanského zákoníku platného do konce loňského roku měly Lesy ČR jako vlastník odpovědnost z titulu takzvané prevenční povinnosti.

Lesy měly sledovat okolí cyklotrasy

Rozhodující roli podle soudu sehrálo to, že událost se stala na zpevněné cestě označené jako cyklotrasa, a ne v lesním porostu. "To (že lesem vede cyklotrasa) Lesy ČR věděly a mělo je to přimět k intenzivnějšímu sledování a prevenční povinnosti," řekl soudce Fifka.

Žalobkyněmi požadované částky označil vzhledem k okolnostem případu za dosti vysoké a nepřiměřené. "Byla to nečekaná událost, která byla málo pravděpodobná," řekl soudce.

Strom byl shnilý

Lesy ČR se závěrem soudu nesouhlasí. "Máme za to, že se jedná o škodu osobě, která vstupuje do lesa, že tato škoda má svůj konkrétní právní režim podle lesního zákona," uvedla Sailerová. Uplatnění lesního zákona pak podle ní vylučuje aplikaci ustanovení o obecné prevenční právní povinnosti.

Neštěstí se stalo v létě 2007 na cyklotrase u Hrubé Vody na Olomoucku. Devítiletá dívka zemřela poté, co na ni spadla část kmenu stromu. Podle posudku byl kmen napadený hnilobou a dřevokaznou houbou.

Případem se zabývala policie, která však kauzu odložila, protože nezjistila spáchání trestného činu. Pozůstalým soudy již dříve přiznaly jako náhradu škody 830 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy