Romové v Bydžově staví domobranu, bojí se nového Janova

Domácí Domácí
15. 2. 2011 13:29
Městem chce pochodovat DSSS, Romové sezvou na obranu i známé z okolí
Takto to vypadalo v Janově v listopadu 2008
Takto to vypadalo v Janově v listopadu 2008 | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nový Bydžov - Příslušníci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) hodlají za necelý měsíc pochodovat Novým Bydžovem na Královéhradecku. A to navzdory tomu, že je od záměru zrazuje starosta Pavel Louda (ODS).

Radikálové do sedmitisícového města jedou údajně na přání obyvatel, které trápí kriminalita Romů.

Příslušníci menšiny, proti níž je pochod namířen, už nyní chystají domobranu. A podle Parlamentních listů jim přijedou na pomoc i známí z okolních měst a vesnic.

"Nálada po oznámení akce DSSS je v naší komunitě velice špatná," řekl Zdeněk Mitál, který ve spolupráci s radnicí pracuje na vyřešení situace ve městě.

Víme, jak to bylo v Janově

"Rozhodně nebudeme schovaní doma a čekat na Dělnickou stranu, která tu chce suplovat státní policii a radnici, která místo toho, aby něco dělala, vydala prohlášení, díky němuž teď přijde Dělnická strana," dodal.

"Víme, jak to vypadalo v Janově, a jak to tam také mohlo skončit," připomněl události ze 17. listopadu 2008, kdy se mítink pravicových extremistů proměnil v pouliční bitvu s policisty.

Připomeňte si události z listopadu 2008:

Situace ve městě je vyhrocená už od loňského listopadu, kdy zde došlo k několika přepadením a znásilnění mladé ženy. Za původce problémů označil novobydžovský starosta místní Romy. Kvůli jeho článku na stránkách města na něho podala pražská advokátní kancelář trestní oznámení.

Město navštívil i ministr vnitra Radek John, který slíbil zesílený dozor policie. Bydžovská radnice si už předtím najala bezpečnostní agenturu a zavedla e-mailovou schránku, kam si lidé mohou na Romy stěžovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy