Rodiče nedávali dítěti inzulín, za jeho smrt dostali 10 let

ČTK ČTK
20. 5. 2015 14:49
Soud původně obžalované potrestal za vraždu, nyní změnil právní kvalifikaci, protože zhodnotil, že obžalovaní nechtěli způsobit smrt dítěte.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové poslal na deset let do vězení partnery, kteří dítěti trpícímu cukrovkou na základě údajného doporučení léčitelů nepodávali předepsaný inzulín.

Chlapec v dubnu 2013 zemřel. Hradecký soud loni v červnu matku dítěte a jejího druha potrestal 15 lety vězení, vrchní soud však rozsudek zrušil a případ vrátil do Hradce Králové.

Původně to byla vražda

Soud původně obžalované potrestal za vraždu, nyní změnil právní kvalifikaci, protože zhodnotil, že obžalovaní nechtěli způsobit smrt dítěte. Středeční rozsudek není pravomocný.

"Změnili jsme právní kvalifikaci, která byla původně vražda, nyní jsme to překvalifikovali jako trestné činy těžké ublížení na zdraví a týrání," řekl předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák.

Podle soudu oba obžalovaní věděli, že dítě inzulín mít musí, jinak mu hrozí až smrt.

"Obžalovaní pochopili to, jakým způsobem má být léčba prováděná, bylo jim to jasné. Výsledek ale bylo to, že sami inzulín snižovali, až ho vysadili úplně," řekl Sovák.

Chlapec trpěl bolestmi

Chlapec podle spisu zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém kómatu.

Před smrtí trpěl únavou, zvracením a krutými bolestmi břicha, na které obžalovaní nereagovali přivoláním lékařské pomoci.

Trestní stíhání bylo původně zahájeno pro ublížení na zdraví, později se přidalo i týrání svěřené osoby, hradecký soud však loni čin nakonec posoudil jako vraždu.

Šestiletý chlapec byl od narození vážně nemocný, trpěl například dětskou mozkovou obrnou či epilepsií. Obžalovaní opakovaně uvedli, že již nevěřili lékařům, a proto hledali alternativní způsoby léčby.

Vysazení podávání inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka.

"Udělali jsme chybu"

Obžalovaní ve středu před soudem řekli, že litují toho, co se stalo. "Kdybychom věděli, že by se mu mohlo něco stát, tak bychom to nedělali, chtěli jsme pro děti jen to nejlepší. Teď je jasné, že jsme udělali velkou chybu," řekl u soudu dvaačtyřicetiletý obžalovaný.

Jeho třicetiletá družka řekla, že naivně uvěřila léčitelům. "Syna jsem milovala, rozhodně to nebyla vražda, udělala jsem po něj maximum," řekla soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy