Policie obvinila provozovatele lanovky ve Špindlerově Mlýně, po jejím pádu zemřel muž

ČTK ČTK
20. 11. 2015 14:08
Policie obvinila provozovatele nákladní lanovky u chaty Bumbálka ve Špindlerově Mlýně. Při jejím pádu před dvěma lety zemřel jeden muž, čtyři lidé utrpěli zranění. Provozovatel nedbal na to, že lanovka je určena pro přepravu zavazadel, potravin a odpadu. Je stíhaný pro trestné činy usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí mu jeden rok až šest let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Policie po téměř dvou letech vyšetřování obvinila provozovatele nákladní lanovky u chaty Bumbálka ve Špindlerově Mlýně, při jejímž pádu zahynul jeden muž a další čtyři lidé utrpěli zranění.

Stíhaný je pro trestné činy usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Muži hrozí jeden rok až šest let vězení.

Pětačtyřicetiletý provozovatel, který je zároveň i strojníkem lanovky, podle mluvčí nedbal na to, že lanovka byla určena jen pro přepravu zavazadel, zásobování potravinami a odvoz komunálního odpadu.

Žádné kontroly, žádná evidence

"O zákazu přepravy osob nebylo v prostoru dolní stanice umístěné žádné upozornění a z provedeného dokazování vyšlo najevo, že i v minulosti se v několika případech osoby na lanovce přepravovaly," uvedla mluvčí královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.

Podle Ježkové provozovatel navíc neprováděl povinné kontroly lanovky a nevedl o nich evidenci.

"Zajištěné lano vykazovalo dle znalců vysoký stupeň opotřebení, které se vyvíjelo v průběhu několika let. Vlivem tohoto opotřebení a přetížení nosnosti došlo k jeho přetržení a pádu přepravní klece," dodala.

Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na konci listopadu 2013 na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky, tažné lano se přetrhlo krátce poté.

Pět lidí se zranilo

Korba s lidmi se zřítila z výšky zhruba deseti metrů do příkrého svahu směrem k Labi. Pět lidí utrpělo vážná zranění, osmatřicetiletý muž jim podlehl.

Dvě ženy a děti ve věku pět a 11 let byly podle Ježkové dlouho v péči lékařů.

Ještě před provozovatelem lanovky vyšetřovatel zahájil trestní stíhání rodičů zraněných dětí za přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Ženu Okresní soud v Trutnově uznal vinou, ale upustil od jejího potrestání. Obvinění zemřelého muže bylo zastaveno.

Majitel lanovky krátce po tragédii lanovku opravil a obnovil její provoz. Případem se zabývala i Drážní inspekce, která oznámila, že lanovka nepodléhá drážnímu zákonu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy