Detektivové zasahovali na krajském úřadu v Hradci Králové celou noc. Zabavili počítače i mobily

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2016 15:53
Více než dvacet hodin prohledávali policisté úřad hejtmanství v Hradci Králové. Detektivové přitom zabavili desítky počítačů, flash disků, mobilů, CD a DVD. Nikdo z vedení kraje ale zatčen nebyl. Běžný chod úřadu policejní zásah, který souvisel s miliardovou zakázkou na přestavbu nemocnice Náchod, nijak neomezil.
Krajský úřad v Hradci Králové.
Krajský úřad v Hradci Králové. | Foto: ČTK

Hradec Králové – Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na hejtmanství v Hradci Králové celou noc na pátek. V úřadu zajišťovali dokumenty, počítače a další věci od čtvrtečního rána do pátečních 04:30, tedy zhruba 20 hodin. "Policie nikoho z vedení kraje a ze zaměstnanců úřadu neobvinila ani nezadržela," řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Zásah policie na krajském úřadě souvisel s miliardovou zakázkou na přestavbu nemocnice Náchod.

Předsednictvo krajské ČSSD zásah policie krátce před krajskými volbami označilo za podivný. "Prohlídku Policie ČR na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje na základně podnětu z dubna 2015, tedy téměř rok a půl po té, považujeme 14 dnů před volbami přinejmenším za podivnou," uvedlo vedení ČSSD v kraji. Z dokumentů předložených policií podle ČSSD ani nevyplývá, že je kdokoli podezřelý z trestné činnosti. ČSSD v kraji vládne od roku 2008.

Detektivové ve čtvrtek zasahovali kromě krajského úřadu i na dalších místech, například v sídle Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje či v pražském sídle stavební společnosti Metrostav. Prohledali i rodinný dům hejtmana Lubomíra France (ČSSD) v Hradci Králové.

Na hejtmanství policie během prohlídky kanceláří zajistila asi 15 počítačů, desítku flash disků, mobilní telefony, disky CD a DVD a různé písemné dokumenty. Podle mluvčí šlo o nosiče a dokumenty týkající se modernizace náchodské nemocnice.

Běžný chod úřadu policejní zásah nijak neomezil. "Všechny kanceláře jsou nyní přístupné, žádná není zapečetěná. Chod úřadu tak není nijak pozastaven," uvedla mluvčí. Dodala, že zaměstnanci a vedení kraje poskytli policii veškerou součinnost a policii byly poskytnuty všechny požadované dokumenty, předměty i data.

Přestavba nemocnice Náchod je investiční prioritou kraje. Nynější tendr je třetí v pořadí, předchozí dva kraj z různých důvodů zrušil. Dnes se měly otevírat obálky s nabídkami, ale kraj otevírání kvůli policejnímu zásahu odsunul na 14. října.

Podle státního zastupitelství jsou nynější úkony trestního řízení dokumentačního charakteru. "Teď si zajišťujeme podklady pro to, abychom si mohli vyhodnotit to, zda se tam jedná o podezření z trestného činu, popřípadě jakého, jestli je tam trestní odpovědnost konkrétních osob," řekl ve čtvrtek Hochmann. Zajištěné materiály podle jeho odhadu budou vyhodnocovány několik měsíců. Policie zásah nekomentovala.

Podle hejtmana policie případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu.

 

Právě se děje

Další zprávy