Policie chce obžalovat bývalého náměstka hejtmana

Tereza Krobová Tereza Krobová
23. 4. 2013 12:10
Stíhání Rostislava Všetečky má souviset s nákupem rentgenu pro krajské nemocnice
Rostislav Všetečka.
Rostislav Všetečka. | Foto: Asociace krajů České republiky

Hradec Králové - Případ bývalého prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky (ODS) míří k soudu.

Policie již vyšetřování případu, ve kterém Všetečku stíhala kvůli porušování povinností při správě cizího majetku, předala státnímu zastupitelství v Hradci Králové.

A to podle informací deníku Aktuálně.cz s nejvyšší pravděpodobností předá obžalobu soudu.

"Zrovna mám na stole návrh od policie na podání obžaloby," řekl Aktuálně.cz státní zástupce v Hradci Králové Jiří Chaloupka, který má případ na starosti.

Dodal, že obsáhlý spis by mohl prostudovat asi do měsíce. "A obžalobu pak pravděpodobně podáme," doplnil.

Z čeho Všetečku policie navrhla obžalovat, však zatím Chaloupka nechtěl komentovat, nic bližšího nechtěl sdělit ani mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Stíhání ale údajně souvisí s nákupem rentgenu pro krajské nemocnice. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku by mu hrozilo až 8 let vězení.

Stále také není jasné, jaké škody se měl dopustit a čím, podrobnosti totiž nesdělovala v době vyšetřování ani policie. Hradecký okresní státní zástupce Alexandr Pumprla však již dříve hovořil o škodě značného rozsahu.

Zakázka bez řádného konkursu

Všetečka v roce 2008 těsně před svým odchodem z funkce podepsal jako předseda představenstva zdravotnického holdingu smlouvu s firmou Puro-Klima na dodávku rentgenové techniky za 118 milionů korun.

Zakázka měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo.

Firma byla podle Hradeckého deníku vybrána bez řádného výběrového řízení. Kraj proto dostal od antimonopolního úřadu (ÚOHS) půlmilionovou pokutu, proti které se odvolal.

Podle holdingu totiž Všetečka smlouvu podepsal bez souhlasu představenstva a dozorčí rady. Na Všetečku pak podal trestní oznámení poslanec Věcí veřejných, hradecký lékař Jiří Štětina.

Bývalý první náměstek figuroval i v dalších případech. Spolu se čtyřmi tehdejšími radními kraje byl například stíhán i v kauze předraženého nákupu nábytku do budovy krajského úřadu.

Státní zastupitelství však v roce 2010 bez bližšího zdůvodnění stíhání zastavilo.

 

Právě se děje

Další zprávy