Poláci kvůli fotbalu uzavřeli pro kamiony tři přechody

ČTK ČTK
8. 6. 2012 13:36
Provoz na hraničním přechodu v Náchodě byl dopoledne bez komplikací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Náchod/Bohumín - Polsko v pátek v souvislosti s cestou fanoušků na večerní zápas Česka s Ruskem ve Vratislavi uzavřelo pro kamiony nad 12 tun hraniční přechody v Náchodě, Královci a v Harrachově.

Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic.

Přechody budou pro kamiony uzavřené do pátečních 20:45 a následně od 22:45 do sobotních 06:45.

Hlavní nápor se na přechodech čeká v pátek odpoledne. Provoz na hraničním přechodu v Náchodě byl dopoledne podle zjištění ČTK bez komplikací.

Auta zatím přes přechod projížděla plynule a bez čekání. Příslušníci polské pohraniční stráže prováděli namátkové kontroly, a to zejména dodávek a autobusů.

Provoz na samotném přechodu Poláci svedli ze dvou pruhů do jednoho. Přijíždějící auta, mnohdy vyzdobená českými vlajkami, pohraničníci sledovali dalekohledem.

Vratislav je od Náchoda vzdálená zhruba 130 kilometrů, cesta by tak z hranic měla trvat asi dvě hodiny. Utkání české reprezentace začíná ve 20:45.

"Největší nápor na přechodu odhadujeme kolem 15:00. Situaci stále monitorujeme a jsme připraveni zajistit plynulost dopravy po celé trase na hranice od Hradce Králové," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

V případě potřeby policie do Náchoda a na přechod nevpustí kamiony a dočasně je odstaví na obchvatu České Skalice. Kamiony tam v minulosti odstavovala například při sněhových kalamitách, kdy byl přechod neprůjezdný.

Česká policie má v regionu v pohotovosti stovky lidí.

Polsko v souvislosti s šampionátem od 3. června do 1. července opět zavedlo pohraniční kontroly. Nasazením pohraničníků omezilo pravidla schengenského prostoru, která jinak umožňují pohyb bez kontrol.

Fanoušci se se strážníky dohadují, kdo vyhraje

Fanoušci z Česka, Řecka i Chorvatska, kteří míří do Polska na zahájení mistrovství Evropy ve fotbale, se už potkávají na hraničním přechodu v Bohumíně.

Obnovené kontroly jim nevadí. Jsou namátkové a v jejich průběhu turisté s pracovníky polské pohraniční stráže žertují na téma, kdo vyhraje.

Hraniční přechod v Bohumíně leží na ideální trase pro příznivce týmů jižních zemí jako Řecko, Itálie a Chorvatsko. Využívají ho ale i čeští fanoušci vyrážející za fotbalem z Moravy.

Řada vozů projíždějících přes hranice v Bohumíně se musela podrobit namátkové kontrole českých i polských bezpečnostních složek.

Těsně před sjezdem z dálnice několik českých policistů zastavovalo především auta se zahraničními poznávacími značkami. Na místě byl speciálně vybavený monitorovací vůz a také vozidlo, ve kterém policie ověřuje pravost dokladů.

Asi o dva kilometry dál na polské straně už úřadují hlídky polské pohraniční stráže. Kontroly ale nikomu nevadily. "Nic se nedá dělat. Zastavit můžou, pustit musí," žertoval jeden z cestujících.

Zastávku mnozí využili k tomu, aby rozvinuly své vlajky a popřípadě dozdobily vozy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 23 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 52 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy