Poláci kvůli fotbalu uzavřeli pro kamiony tři přechody

ČTK ČTK
8. 6. 2012 13:36
Provoz na hraničním přechodu v Náchodě byl dopoledne bez komplikací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Náchod/Bohumín - Polsko v pátek v souvislosti s cestou fanoušků na večerní zápas Česka s Ruskem ve Vratislavi uzavřelo pro kamiony nad 12 tun hraniční přechody v Náchodě, Královci a v Harrachově.

Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic.

Přechody budou pro kamiony uzavřené do pátečních 20:45 a následně od 22:45 do sobotních 06:45.

Hlavní nápor se na přechodech čeká v pátek odpoledne. Provoz na hraničním přechodu v Náchodě byl dopoledne podle zjištění ČTK bez komplikací.

Auta zatím přes přechod projížděla plynule a bez čekání. Příslušníci polské pohraniční stráže prováděli namátkové kontroly, a to zejména dodávek a autobusů.

Provoz na samotném přechodu Poláci svedli ze dvou pruhů do jednoho. Přijíždějící auta, mnohdy vyzdobená českými vlajkami, pohraničníci sledovali dalekohledem.

Vratislav je od Náchoda vzdálená zhruba 130 kilometrů, cesta by tak z hranic měla trvat asi dvě hodiny. Utkání české reprezentace začíná ve 20:45.

"Největší nápor na přechodu odhadujeme kolem 15:00. Situaci stále monitorujeme a jsme připraveni zajistit plynulost dopravy po celé trase na hranice od Hradce Králové," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

V případě potřeby policie do Náchoda a na přechod nevpustí kamiony a dočasně je odstaví na obchvatu České Skalice. Kamiony tam v minulosti odstavovala například při sněhových kalamitách, kdy byl přechod neprůjezdný.

Česká policie má v regionu v pohotovosti stovky lidí.

Polsko v souvislosti s šampionátem od 3. června do 1. července opět zavedlo pohraniční kontroly. Nasazením pohraničníků omezilo pravidla schengenského prostoru, která jinak umožňují pohyb bez kontrol.

Fanoušci se se strážníky dohadují, kdo vyhraje

Fanoušci z Česka, Řecka i Chorvatska, kteří míří do Polska na zahájení mistrovství Evropy ve fotbale, se už potkávají na hraničním přechodu v Bohumíně.

Obnovené kontroly jim nevadí. Jsou namátkové a v jejich průběhu turisté s pracovníky polské pohraniční stráže žertují na téma, kdo vyhraje.

Hraniční přechod v Bohumíně leží na ideální trase pro příznivce týmů jižních zemí jako Řecko, Itálie a Chorvatsko. Využívají ho ale i čeští fanoušci vyrážející za fotbalem z Moravy.

Řada vozů projíždějících přes hranice v Bohumíně se musela podrobit namátkové kontrole českých i polských bezpečnostních složek.

Těsně před sjezdem z dálnice několik českých policistů zastavovalo především auta se zahraničními poznávacími značkami. Na místě byl speciálně vybavený monitorovací vůz a také vozidlo, ve kterém policie ověřuje pravost dokladů.

Asi o dva kilometry dál na polské straně už úřadují hlídky polské pohraniční stráže. Kontroly ale nikomu nevadily. "Nic se nedá dělat. Zastavit můžou, pustit musí," žertoval jeden z cestujících.

Zastávku mnozí využili k tomu, aby rozvinuly své vlajky a popřípadě dozdobily vozy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 35 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy