Za zřícení nástupiště lanovky ve Špindlerově Mlýně nikdo nemůže, zjistila policie

ČTK ČTK
16. 5. 2016 9:14
Policie neurčila konkrétního viníka loňského pádu nástupiště lanovky na Pláně ve Špindlerově Mlýně. Podle vyšetřování jsou na vině postupné úpravy a přestavby realizované v průběhu několika desítek let. Kdo a kdy tyto přestavby prováděl, však policie nezjistila. Nástupiště lyžařů na lanovku vedlo po střeše jednopodlažního objektu, ve kterém byly umístěné toalety, půjčovna a další služby pro lyžaře. Při pádu nebyl nikdo zraněn.
Ve Špindlerově Mlýně se loni zřítilo nástupiště na lanovku.
Ve Špindlerově Mlýně se loni zřítilo nástupiště na lanovku. | Foto: ČTK

Špindlerův Mlýn - Za loňský pád nástupiště lanovky na Pláně ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku není podle policie nikdo konkrétní zodpovědný, a policie proto odložila vyšetřování. Na webu o tom informovala mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Nástupiště lanovky se zřítilo loni 12. března, při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

Policie případ vyšetřovala od loňského března pro podezření ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti. Policisté nechali vypracovat znalecký posudek v oboru stavebnictví, případem se zabýval i statik.

"Na základě všech shromážděných důkazů vyšetřovatelé zjistili, že postupné úpravy a přestavby realizované v průběhu několika desítek let vedly nakonec v souhrnu k nevyhovující statice a následnému zřícení nástupiště. Kdo a kdy ale tyto přestavby a úpravy prováděl, nebylo možné z dostupných materiálů a stavební dokumentace prokázat," uvedla mluvčí.

Podle policie bylo velkým štěstím, že nájemci provozoven pod nástupištěm po objevení prasklin ve zdech informovali neprodleně provozovatele skiareálu. "Ten nástupiště uzavřel a díky tomu, když došlo k zřícení, nebyl nikdo z návštěvníků ani zaměstnanců areálu na nástupišti přítomen," uvedla mluvčí.

Nástupiště lyžařů na lanovku vedlo po střeše jednopodlažního objektu, ve kterém byly umístěné toalety, půjčovna a další služby pro lyžaře. Nástupiště i objekt pod ním byly postavené v polovině 80. let minulého století. V roce 1992 prošly rekonstrukcí. Před zimní sezonou skiareál nahradil původní čtyřsedačkovou lanovku na Pláně novou šestisedačkovou a současně také vybudoval nový objekt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy