Za zřícení nástupiště lanovky ve Špindlerově Mlýně nikdo nemůže, zjistila policie

ČTK ČTK
16. 5. 2016 9:14
Policie neurčila konkrétního viníka loňského pádu nástupiště lanovky na Pláně ve Špindlerově Mlýně. Podle vyšetřování jsou na vině postupné úpravy a přestavby realizované v průběhu několika desítek let. Kdo a kdy tyto přestavby prováděl, však policie nezjistila. Nástupiště lyžařů na lanovku vedlo po střeše jednopodlažního objektu, ve kterém byly umístěné toalety, půjčovna a další služby pro lyžaře. Při pádu nebyl nikdo zraněn.
Ve Špindlerově Mlýně se loni zřítilo nástupiště na lanovku.
Ve Špindlerově Mlýně se loni zřítilo nástupiště na lanovku. | Foto: ČTK

Špindlerův Mlýn - Za loňský pád nástupiště lanovky na Pláně ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku není podle policie nikdo konkrétní zodpovědný, a policie proto odložila vyšetřování. Na webu o tom informovala mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Nástupiště lanovky se zřítilo loni 12. března, při neštěstí nebyl nikdo zraněn.

Policie případ vyšetřovala od loňského března pro podezření ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti. Policisté nechali vypracovat znalecký posudek v oboru stavebnictví, případem se zabýval i statik.

"Na základě všech shromážděných důkazů vyšetřovatelé zjistili, že postupné úpravy a přestavby realizované v průběhu několika desítek let vedly nakonec v souhrnu k nevyhovující statice a následnému zřícení nástupiště. Kdo a kdy ale tyto přestavby a úpravy prováděl, nebylo možné z dostupných materiálů a stavební dokumentace prokázat," uvedla mluvčí.

Podle policie bylo velkým štěstím, že nájemci provozoven pod nástupištěm po objevení prasklin ve zdech informovali neprodleně provozovatele skiareálu. "Ten nástupiště uzavřel a díky tomu, když došlo k zřícení, nebyl nikdo z návštěvníků ani zaměstnanců areálu na nástupišti přítomen," uvedla mluvčí.

Nástupiště lyžařů na lanovku vedlo po střeše jednopodlažního objektu, ve kterém byly umístěné toalety, půjčovna a další služby pro lyžaře. Nástupiště i objekt pod ním byly postavené v polovině 80. let minulého století. V roce 1992 prošly rekonstrukcí. Před zimní sezonou skiareál nahradil původní čtyřsedačkovou lanovku na Pláně novou šestisedačkovou a současně také vybudoval nový objekt.

 

Právě se děje

Další zprávy