reklama
 
 

Po Praze a Budějovicích má Havlovu lavičku i Hradec Králové

4. 10. 2014 13:01
Lavička slouží k setkávání a dialogu lidí. Existuje už například také ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.

Hradec Králové - Před městskou knihovnou v bývalé továrně Vertex v Hradci Králové si můžou zájemci vyzkoušet Havlovu lavičku, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí a stolku, jehož středem prorůstá lípa.

"Vzpomněl jsem si na krásné posezení s Havlem, když jsme seděli na Hrádečku na dvou židlích a bavili jsme se o situaci ve světě. Protože jsme tenkrát popíjeli takové příjemné bílé víno, tak jsem k tomu přidal stoleček, aby se mohlo ještě někam postavit," řekl Šípek.

Lavička slouží k setkávání a dialogu lidí. Existuje už například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně. V Česku jsou v Praze na Maltézském náměstí a v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Židle mají na rozích opěradel červené srdce a zelenou kouli ze skla. "Symbolizují Havlův podpis," vysvětlil Šípek. "Havel se podepisoval zelenou barvou a pod to vždy nakreslil červené srdíčko."

Při oficiálním uvedení lavičky si lidé v Hradci Králové připomněli také Havlovy narozeniny, v sobotu by oslavil 78. "Samozřejmě všichni, co jsme ho znali, vzpomínáme," řekl Karel Schwarzenberg.

Královéhradečtí radní chtěli v minulosti pojmenovat po Václavu Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili. Tehdejší místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák namítal, že dřív se náměstí jmenovalo po Leninovi, proto není vhodné pojmenovat jej po Havlovi.

"Je to jedna z prvních připomínek, která se v Hradci objevila. Havel tady byl asi čtyřicetkrát, hráli jsme fůru jeho her," řekl bývalý ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.

autor: ČTK | 4. 10. 2014 13:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama