Po Praze a Budějovicích má Havlovu lavičku i Hradec Králové

ČTK ČTK
4. 10. 2014 13:01
Lavička slouží k setkávání a dialogu lidí. Existuje už například také ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.
V Praze lze lavičku Václava Havla najít na Maltézském náměstí.
V Praze lze lavičku Václava Havla najít na Maltézském náměstí. | Foto: MHMP

Hradec Králové - Před městskou knihovnou v bývalé továrně Vertex v Hradci Králové si můžou zájemci vyzkoušet Havlovu lavičku, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí a stolku, jehož středem prorůstá lípa.

"Vzpomněl jsem si na krásné posezení s Havlem, když jsme seděli na Hrádečku na dvou židlích a bavili jsme se o situaci ve světě. Protože jsme tenkrát popíjeli takové příjemné bílé víno, tak jsem k tomu přidal stoleček, aby se mohlo ještě někam postavit," řekl Šípek.

Lavička slouží k setkávání a dialogu lidí. Existuje už například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně. V Česku jsou v Praze na Maltézském náměstí a v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Židle mají na rozích opěradel červené srdce a zelenou kouli ze skla. "Symbolizují Havlův podpis," vysvětlil Šípek. "Havel se podepisoval zelenou barvou a pod to vždy nakreslil červené srdíčko."

Při oficiálním uvedení lavičky si lidé v Hradci Králové připomněli také Havlovy narozeniny, v sobotu by oslavil 78. "Samozřejmě všichni, co jsme ho znali, vzpomínáme," řekl Karel Schwarzenberg.

Královéhradečtí radní chtěli v minulosti pojmenovat po Václavu Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili. Tehdejší místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák namítal, že dřív se náměstí jmenovalo po Leninovi, proto není vhodné pojmenovat jej po Havlovi.

"Je to jedna z prvních připomínek, která se v Hradci objevila. Havel tady byl asi čtyřicetkrát, hráli jsme fůru jeho her," řekl bývalý ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.

 

Právě se děje

před 12 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 16 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy