Po 17 letech sporů o pozemek začne dostavba D11

Domácí Domácí
9. 1. 2012 15:55
Ministerstvo dopravy a ŘSD se dohodlo na bezplatném převodu pozemku Jaroslavy Štrosové
Pavel Dobeš, ministr dopravy
Pavel Dobeš, ministr dopravy | Foto: Jan Langer

Praha - Spor o poslední pozemek na dostavbu dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové je zřejmě vyřešen.

Uvedl to ministr dopravy Pavel Dobeš, podle kterého ministerstvo a Ředitelství silnic a dálnic přijalo návrh právního zástupce majitelky pozemku Jaroslavy Štrosové na bezúplatný převod jejího pozemku státu.

Podklady pro převod pozemku by se měly začít připravovat v úterý. Spor o pozemky se vleče 17 let.

Tento zhruba čtvrthektarový pozemek je podle Dobeše poslední, který je potřeba k dostavbě zhruba tříkilometrového úseku dálnice do Hradce Králové.

Právní zástupce Štrosové a zároveň její syn David Štros ministrovi navrhl tři varianty vypořádání. Dobeš souhlasil s možností bezúplatného převodu pozemku do majetku státu. Upřednostnil variantu převodu pozemku na spolumajitelku Ludmilu Havránkovou, s níž stát o získání její půdy pod chystanou D11 jednal do loňska. Poslední variantou byl soudní spor, o který ministerstvo dopravy nestojí.

"My se toho pozemku chceme zbavit, je to neštěstí," řekl syn majitelky pozemku David Štros. Pozemek vlastní společně Jaroslava Štrosová a její sestra Ludmila Havránková.

Pokud by stát pozemek od Štrosové získal přímo, existuje už podle Dobeše předchozí předběžná dohoda s Havránkovou o tom, že by se vzdala předkupního práva k této nemovitosti. Bezúplatný převod by měl být dokončen do několika dní, nejdéle však do konce týdne.

Dobeš uvedl, že už dostavbě dálnice D11 nestojí nic v cestě. V průběhu letošního roku na pozemcích pod plánovanou dálnicí začne geologický a archeologický průzkum a tento poslední tříkilometrový úsek se začne stavět v letech 2013 až 2014. Chybět by neměly ani potřebných zhruba 1,5 miliardy korun, které jsou alokované na účtech Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), doplnil Dobeš.

Případ s pozemky pod D11, vedoucí k Hradci Králové, se vleče už 17 let. S farmářkou Havránkovou se ministerstvo dopravy nakonec loni na podzim dohodlo na částečné směně a částečném prodeji pozemků.

V případě jednání se Štrosovou se řešení nalézt nepodařilo. Ředitelství silnic a dálnic Štrosové nejdříve nabízelo 200.000 korun, poté se cena vyšplhala na 600.000 korun a poslední ústní nabídka činila 1,6 milionu, řekl Štros.

Ideální by podle Štrose bylo, kdyby stát konečně začal pozemky vyvlastňovat podle jasných pravidel, čímž by se zamezilo spekulacím. "Já jsem pro, aby nás začali vyvlastňovat," dodal s tím, že stanovení jasných pravidel a cen by bylo dobré i v případě dalších pozemků ve směru dálnice.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy