Petrof slaví výročí, otevře muzeum svých klavírů

ČTK ČTK
3. 11. 2013 15:07
Muzeum otevře v Hradci Králové s předstihem už v úterý, vystaví asi 20 nástrojů
Klavír Petrof.
Klavír Petrof. | Foto: Petrof

Hradec Králové - Společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem klavírů a pianin, v úterý 5. listopadu otevře pro veřejnost firemní muzeum.

K vidění v něm bude kolem 20 nástrojů včetně nejstarších modelů pian, klavírů a dalších rarit z produkce firmy, řekla ředitelka muzea Ivana Petrofová. Muzeum podnik zřídil u příležitosti nadcházejícího 150. výročí založení firmy Antonínem Petrofem v roce 1864.

Muzeum je v prostorách bývalé dřevovýroby ve výrobním areálu v ulici Na Brně. Otevřené bude v úterý a ve čtvrtek a každou lichou sobotu. Skupinové prohlídky s průvodcem budou vždy od 10:00 a 14:00. V ostatních termínech bude prohlídka možná po dohodě na objednání. Návštěvu muzea budou moci zájemci spojit i s prohlídkou výroby.

Mezi rarity muzea patří například klavír Josef Petrof, který v roce 1882 vyrobil bratr zakladatele firmy Josef. Zaujme i pianola z roku 1929, což je pianino na elektromotor hrající samo pomocí pneumatické mechaniky.

Část expozice tvoří kolekce harmonií, což je mnohohlasný vzduchový nástroj podobný varhanám. Muzeum připomene i současnost firmy.

Vedle piana Petrof z roku 1885 tak v muzeu stojí současný model piana, které designem zapadá do moderních interiérů.

Firma Petrof ročně prodává na 1 500 pianin a klavírů zhruba do 60 zemí. Její roční tržby se pohybují kolem 220 milionů korun a ve firmě pracuje asi 220 lidí. Většinovou majitelkou firmy je Zuzana Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 41 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy