Petrof slaví výročí, otevře muzeum svých klavírů

ČTK ČTK
3. 11. 2013 15:07
Muzeum otevře v Hradci Králové s předstihem už v úterý, vystaví asi 20 nástrojů
Klavír Petrof.
Klavír Petrof. | Foto: Petrof

Hradec Králové - Společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem klavírů a pianin, v úterý 5. listopadu otevře pro veřejnost firemní muzeum.

K vidění v něm bude kolem 20 nástrojů včetně nejstarších modelů pian, klavírů a dalších rarit z produkce firmy, řekla ředitelka muzea Ivana Petrofová. Muzeum podnik zřídil u příležitosti nadcházejícího 150. výročí založení firmy Antonínem Petrofem v roce 1864.

Muzeum je v prostorách bývalé dřevovýroby ve výrobním areálu v ulici Na Brně. Otevřené bude v úterý a ve čtvrtek a každou lichou sobotu. Skupinové prohlídky s průvodcem budou vždy od 10:00 a 14:00. V ostatních termínech bude prohlídka možná po dohodě na objednání. Návštěvu muzea budou moci zájemci spojit i s prohlídkou výroby.

Mezi rarity muzea patří například klavír Josef Petrof, který v roce 1882 vyrobil bratr zakladatele firmy Josef. Zaujme i pianola z roku 1929, což je pianino na elektromotor hrající samo pomocí pneumatické mechaniky.

Část expozice tvoří kolekce harmonií, což je mnohohlasný vzduchový nástroj podobný varhanám. Muzeum připomene i současnost firmy.

Vedle piana Petrof z roku 1885 tak v muzeu stojí současný model piana, které designem zapadá do moderních interiérů.

Firma Petrof ročně prodává na 1 500 pianin a klavírů zhruba do 60 zemí. Její roční tržby se pohybují kolem 220 milionů korun a ve firmě pracuje asi 220 lidí. Většinovou majitelkou firmy je Zuzana Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy