Nová knihovna v Hradci Králové otevře až v březnu

ČTK ČTK
7. 9. 2012 7:21
Prodlevu podle radnice způsobilo opakování výběrového řízení na dodavatele interiéru
Knihovna vzniká podle návrhu architekta a herce Davida Vávry.
Knihovna vzniká podle návrhu architekta a herce Davida Vávry. | Foto: Město Hradec Králové

Hradec Králové - Nová městská knihovna v Hradci Králové, která vzniká v bývalé továrně Vertex, otevře své brány čtenářům v březnu příštího roku.

Původní termín otevření stanovený na letošní září byl odložen kvůli opakování výběrového řízení na dodavatele nábytku. Řekl to primátorův náměstek Jindřich Vedlich (TOP 09).

"Budova jako taková je už zkolaudovaná, nyní se dokončují interiéry a předpokládám, že v nejbližší době začne stěhování knih," řekl Vedlich.

Prodlevu podle radnice způsobilo opakování výběrového řízení na dodavatele interiéru. Také bylo nutné dopracovat dokumentaci nábytku a přepracovat požární posouzení objektu.

Situaci zkomplikovalo také to, že vítěz opakovaného tendru odstoupil a město muselo zahájit jednání s druhým dodavatelem v pořadí.

Hradecká městská knihovna má dosud hlavní sídlo v Tomkově ulici v historickém centru města, knihy jsou uskladněny ve skladu ve Starých Nechanicích a čtenářům se musejí dovážet.

Stavba nové knihovny nazvané Centrum celoživotního vzdělávání bude stát zhruba 197 milionů korun. Radnice na stavbu získala zhruba 137 milionů korun z evropských dotací.

Zvuková knihovna pro nevidomé

Knihovna, která vzniká podle návrhu architekta a herce Davida Vávry, nabídne lepší zázemí pro čtenáře i personál, například dětské oddělení s hernou či prostory pro zvukovou knihovnu pro nevidomé.

V Hradci Králové už v roce 2008 vznikla nová krajská Studijní a vědecká knihovna. Stavba moderní budovy ve tvaru písmene X trvala čtyři roky a přišla na 405 milionů korun.

Kromě knihovnických služeb nabízí také konferenční sál s kapacitou 100 míst, literární kavárnu a galerijní prostory.

Knihovna vyrostla v těsném sousedství dvou nových budov hradecké univerzity.

 

Právě se děje

před 30 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy