Nemocnici v Opočně chtějí převzít Poláci, kraj váhá

Domácí Domácí
29. 11. 2010 18:25
Krajští radní už rozhodli, že nemocnici zavřou, na polskou nabídku ale zatím nereagovali
Foto: HZS Královehradeckého kraje

Opočno - Polská zdravotnická společnost EMC Instytut Medyczny by ráda převzala upadající nemocnici v Opočně na Rychnovsku.

V rozhovoru pro královéhradeckou MF Dnes to potvrdil šéf EMC Piotr Gerber. Jeho společnost je prý připravena nemocnici převzít.

Kraj ale dosud na polskou nabídku nereagoval, sdělil pouze, že se vyjádří až poté, co definitivně rozhodne o jejím osudu.

Krajští radní o uzavření nemocnice sice rozhodli již minulý týden, záměr ale musí potvrdit ještě zastupitelstvo. 

Nebojte, léčit budeme po telefonu, uklidňují Poláci

Poláci tvrdí, že mohou českým kolegům radit po telefonu, čímž by se dalo ušetřit a zároveň by se vyřešil problém s nedostatkem lékařů.

"Máme telemedicínu, takže je možno posílat medicínské informace na dálku. Když se tady v Opočně udělá rentgen, snímek si může prohlédnout lékař ve Vratislavi a poslat do Opočna své informace. Ve Vratislavi máme třeba dobrého urologa, který může prostřednictvím internetu diskutovat s českým lékařem a pomoci mu," cituje deník Gerbera.

Polská strana se dušuje, že by v případě uzavření smlouvy s krajem a českými pojišťovnami zajistila péči, kterou pacienti v oblasti vyžadují.

"Určitě potřebují oddělení interny, gynekologii, porodnici, také chirurgii. Může toho ale být víc, co místním obyvatelům chybí," dodal podle listu Gerber.

Rekonstrukci a modernizaci nemocnice jsou prý Poláci schopni provést okamžitě, mají podle svých slov potřebné zkušenosti a stav budovy není až tak špatný.

Bezpodmíneční je ale údajně investice do medicínského vybavení.

 

Právě se děje

Další zprávy