Největší česká textilní firma Juta čeká rekordní tržby

ČTK ČTK
3. 11. 2013 11:46
Vedle produktů pro stavebnictví a zemědělství vyrábí společnost i umělý trávník
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dvůr Králové nad Labem - Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem letos čeká růst tržeb přibližně o čtyři procenta na hodnotu mezi 5,7 až 5,8 miliardy korun. Šlo by o nový nejvyšší prodej v historii podniku. Růst firma letos vykazuje zejména u podstřešních membrán a fólií a geomembrán, které spadají do sortimentu pro stavebnictví.

Čistý zisk by měl být letos vyšší než původně plánovaných 120 milionů korun. Ekonomická ředitelka firmy Marie Čermáková uvedla, že za prvních devět měsíců Juta utržila 4,52 miliardy korun. To podle ní dává předpoklad naplnění celoročního očekávání.

Dosavadní růst se odrazil i ve zvýšení počtu zaměstnanců o půl procenta na 2028 lidí. Hrubý zisk za letošní první tři čtvrtletí Juta meziročně zvedla o osm procent na 292 milionů korun. Podnik letos hospodaří bez úvěrů.

Export do konce září firmě zajistil 86 procent tržeb. Největším odbytištěm bylo s obratem 635 milionů korun Německo, za ním následovaly Francie, Nizozemsko a Británie. Pořadí největších odběratelských zemí je podle Čermákové letos stejné jako loni. V Česku Juta do konce září prodala zboží za 665 milionů korun.

Investice Juty by měly letos přesáhnout čtvrt miliardy korun. K nejvýznamnějším patří investice do technologií na výrobu pletených síťovin pro zemědělství, do výrobní a skladové haly v olomouckém závodě na motouzy a do skladové haly v závodě ve Dvoře Králové.

Celkem má společnost 14 závodů, z nichž šest je ve Dvoře Králové. Vedle produktů pro stavebnictví a zemědělství firma vyrábí různé technické materiály a umělý trávník. Vlastníkem Juty je její generální ředitel Jiří Hlavatý.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy