Největší česká textilní firma Juta čeká rekordní tržby

ČTK ČTK
3. 11. 2013 11:46
Vedle produktů pro stavebnictví a zemědělství vyrábí společnost i umělý trávník
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dvůr Králové nad Labem - Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem letos čeká růst tržeb přibližně o čtyři procenta na hodnotu mezi 5,7 až 5,8 miliardy korun. Šlo by o nový nejvyšší prodej v historii podniku. Růst firma letos vykazuje zejména u podstřešních membrán a fólií a geomembrán, které spadají do sortimentu pro stavebnictví.

Čistý zisk by měl být letos vyšší než původně plánovaných 120 milionů korun. Ekonomická ředitelka firmy Marie Čermáková uvedla, že za prvních devět měsíců Juta utržila 4,52 miliardy korun. To podle ní dává předpoklad naplnění celoročního očekávání.

Dosavadní růst se odrazil i ve zvýšení počtu zaměstnanců o půl procenta na 2028 lidí. Hrubý zisk za letošní první tři čtvrtletí Juta meziročně zvedla o osm procent na 292 milionů korun. Podnik letos hospodaří bez úvěrů.

Export do konce září firmě zajistil 86 procent tržeb. Největším odbytištěm bylo s obratem 635 milionů korun Německo, za ním následovaly Francie, Nizozemsko a Británie. Pořadí největších odběratelských zemí je podle Čermákové letos stejné jako loni. V Česku Juta do konce září prodala zboží za 665 milionů korun.

Investice Juty by měly letos přesáhnout čtvrt miliardy korun. K nejvýznamnějším patří investice do technologií na výrobu pletených síťovin pro zemědělství, do výrobní a skladové haly v olomouckém závodě na motouzy a do skladové haly v závodě ve Dvoře Králové.

Celkem má společnost 14 závodů, z nichž šest je ve Dvoře Králové. Vedle produktů pro stavebnictví a zemědělství firma vyrábí různé technické materiály a umělý trávník. Vlastníkem Juty je její generální ředitel Jiří Hlavatý.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy