Na Sněžce někdo vytvořil obrazec z kamenů. Nevratně poničili ekosystém, říká KRNAP

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2019 15:08
Pod vrcholem Sněžky někdo ve čtvrtek nad ránem vytvořil z kamenů spirálu, takzvanou mandalu, o průměru asi šest metrů. Správa Krkonošského národního parku tvrdí, že tím nevratně poničil křehký ekosystém arkto-alpínské tundry. Vyzvala svědky k poskytnutí informací. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali. Správa parku zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele.
"Umělecké dílo" na Sněžce
"Umělecké dílo" na Sněžce | Foto: ČTK

"Svým uměleckým dílem neznámí vandalové poničili jedno z nejvzácnějších míst v naší republice. Po pachatelích pátráme a uvítáme jakékoliv informace, které by vedly k jejich dopadení," uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Podle něj za takový čin hrozí pokuta až 10 tisíc korun. "Je to zásah do dochovaného prostředí mrazem tříděných půd. Zlikvidovali vegetaci, sešlapali okolí, ohrozili na Sněžce žijící či hnízdící ptáky, jako je linduška horská nebo pěvuška podhorní," informoval o rozsahu poškození Drahný.

Strážce národního parku na obrazec upozornil Milan Blaha, majitel České poštovny na Sněžce. "Objevil jsem to okolo deváté hodiny. Museli to udělat v noci nebo za svítání. Včera (ve středu) to být nemohlo, byl silný vítr. Byly tam vysypané dřevní piliny a to by vítr rozfoukal," řekl Blaha.

Podle něj to nikdo z místních nebyl. "Musel to udělat někdo, kdo k horám nemá žádný vztah, nějací neználci, kteří si myslí, že si mohou kdekoli dovolit cokoli. Ten, kdo to udělal, by měl měsíc za trest uklízet Krkonoše," dodal Blaha.

Křehký ekosystém arkto-alpínské tundry na hřebenech Krkonoš je tím nejcennějším, co nejvyšší české hory nabízejí a každý zásah do něho je velmi citelný a trvá mnohem déle než jinde, než se rány zacelí. V této na české poměry nezvyklé drsné krajině lišejníků, kamenných polí, smilkových trávníků či klečí lze proto rozpoznat zrušené turistické stezky nepoužívané několik desetiletí nebo dokonce zarostlé koleje povozů, které stahovaly seno na horské boudy před více než sto lety. V Krkonoších má arkto-alpínská tundra tři podoby: nejvýše, tedy také na Sněžce, je lišejníková, níže travnatá a ještě níže - v ledovcových karech - je zóna květnaté tundry.

Sněžka patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Krkonoš, v sezoně ji denně navštíví stovky lidí. Na vrchol vede z Pece pod Sněžkou kabinová lanovka, přístup na ní je jak z polské, tak české strany po značených turistických stezkách.

 

Právě se děje

Další zprávy