Silné deště zvedly ráno hladiny potoků a řek na Frýdlantsku, už se ale pomalu vracejí do normálu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2017 11:27
Řeky na severu Čech se už vracejí do normálu. Hladiny toků se po vydatných deštích zvedly na Frýdlantsku a řeka Smědá v Předláncích na Liberecku překročila po 06:30 stav povodňového ohrožení. V Jizerských horách spadlo podle meteorologů ráno za šest hodin od 40 do 60 milimetrů srážek. Extrémní srážky hlásily podle informací z Povodí Labe téměř všechny stanice v Jizerských horách. Zhruba po 08:00 už ale i v horách déšť ustal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Silné deště v Jizerských horách zvedly ve čtvrtek ráno hladiny potoků a řek na Frýdlantsku. Řeka Smědá v Předláncích na Liberecku překročila po 06:30 stav povodňového ohrožení. Pomalu se už ale vrací do normálu, po 10:10 byl stav ohrožení odvolán, když hladina řeky klesla na 238 centimetrů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle informací z povodňového portálu Libereckého kraje jsou na Frýdlantsku vzedmuté i hladiny Olešky, Jeřice a Řasnice. Ostatní sledované toky v kraji jsou na normálním stavu.

Pošlete nám video a fotografie z postižených lokalit. Za zveřejněné záběry vás odměníme:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

"Kvůli vodě musela být pro dopravu uzavřena silnice z Višňové na Černousy," řekl starosta Višňové Tomáš Cýrus (NEZ). Předpokládá však, že během dvou hodin bude situace na Smědé opět v normálu. Ve Višňové už podle něj od rána neprší, situace se uklidnila i v Jizerských horách, odkud voda do obce přitekla. Podobné záplavy, jako ta čtvrteční, se podle něj v obci objevují každý rok. Žádné vážné škody voda v obci nezpůsobila. "Nemovitosti touhle povodní zaplaveny nebyly a nebudou, protože na Smědé už spadnul třetí povodňový stupeň a ostatní toky příliš vodnaté nebyly," řekl starosta. Osvědčila se i protipovodňová hráz s čerpadly, kterou na ochranu domů postavili po povodních v roce 2010.

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenky Štrauchové voda na Frýdlantsku žádné vážné škody nezpůsobila. "Zatím nebyly ohroženy obytné domy. K jedinému čerpání sklepních prostor vyjížděli po půl deváté profesionální hasiči z Raspenavy, a to do Krásného Lesa," řekla Štrauchová. V terénu je podle ní šest hasičských jednotek. Kolem Višňové dělali hasiči protipovodňová opatření - dávali kanálové ucpávky, pytlovali riziková místa, kam bylo rozvezeno sto pytlů s pískem, další stovka je připravena. "V Předláncích se tradičně vylila voda do luk, voda tam dosáhla asi 30 centimetrů," dodala mluvčí.

V Jizerských horách spadlo podle meteorologů ráno za šest hodin od 40 do 60 milimetrů srážek. Šedesát milimetrů srážek představuje 60 litrů vody na jeden metr čtvereční. Stanice na Poledních kamenech v Jizerských horách naměřila za 24 hodin bezmála 73 litrů na metr. Extrémní srážky hlásily podle informací z Povodí Labe téměř všechny stanice v Jizerských horách. Zhruba po 08:00 už ale i v horách déšť ustal.

Kolem 05:00 ČHMÚ vydal výstrahu před vydatným deštěm, která platila pro většinu Libereckého a Královéhradeckého kraje do čtvrtečních 11:00. Meteorologové doporučují lidem, aby sledovali vývoj počasí ve sdělovacích prostředcích nebo na webu ČHMÚ, a podle aktuální situace se pak připravili na možné záplavy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy