Na Náchodsku se zřítil vrtulník. Zemřel člen Horské služby a pilot ve výcviku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 22. 3. 2019 19:29
Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku v pátek dopoledne zemřeli dva lidé - zahraniční pilot ve výcviku a český instruktor, který byl zároveň členem Horské služby. Vrtulník havaroval podle starosty Slavoňova Michala Suchánka uprostřed pole asi 200 metrů od posledního obytného domu v obci. Po dopadu začal podle hasičů hořet. Havarovaný vrtulník Enstrom 480 prováděl výcvikový let. Provozuje ho letecká společnost DSA.
Na Náchodsku spadl vrtulník, dva lidé nehodu nepřežili. | Video: twitter ČT24

"Na místě byla nalezena dvě mrtvá těla," řekl mluvčí zdravotnických záchranářů Ivo Novák. Podle Daniela Tučka ze společnosti DSA, která vrtulník provozovala, to byli zahraniční pilot ve výcviku a český instruktor, zaměstnanec letecké společnosti.

Tragicky zesnulým instruktorem byl pilot letecké záchranné služby Michal Beneš, který byl i dlouholetým členem Horské služby Jizerské hory. Horská služba to uvedla na svém webu.

Havarovaný vrtulník Enstrom 480 prováděl výcvikový let. "Letěl na trati Hradec Králové - Nové Město nad Metují a lety v prostoru. Na palubě vrtulníku byli dva členové posádky," uvedlo vedení letecké společnosti DSA pro Aktuálně.cz s tím, že další informace ohledně nehody společnost zatím nemá. 

"V této chvíli nemáme žádné další informace o okolnostech letecké katastrofy a úzce spolupracujeme s příslušnými orgány za účelem zjištění příčin nehody," doplnila společnost, která provozuje letecké práce, aerotaxi nebo leteckou záchrannou službu. 

Mluvčí policie Ondřej Moravčík uvedl, že lidé zahynuli v troskách vrtulníku. Stroj byl podle něj pětimístný, hasiči hovořili o čtyřmístném vrtulníku. 

"Na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Stroj podle ní spadl v místní části Slavoňova Blažkov. Dodala, že stroj spadl v místní části Slavoňova Blažkov, hasiči dostali pád nahlášený v 09:15. "Při příjezdu hasičů stroj hořel plameny. Místní lidé se jej snažili uhasit hasicími přístroji, což nestačilo. Hasiči oheň zlikvidovali vysokotlakým proudem vody," řekla mluvčí.

Podle starosty Suchánka stroj kroužil ve větší výšce. "Pak to vzal kolmo dolů. Došlo k tomu asi před 15 minutami," řekl Suchánek.

Vrtulník Enstrom 480 B amerického výrobce Enstrom Helicopter je jednomotorový čtyřmístný vrtulník celokovové konstrukce. Poháněn je jedním třílistým nosným rotorem a jedním dvoulistým vyrovnávacím rotorem. Dolet vrtulníku činí až 470 kilometrů, maximální vzletová hmotnost stroje je asi 1360 kilogramů. Vrtulník se používá pro přepravu cestujících, výcvik pilotů, filmování či pozorovací lety.

Podle serverů www.helidat.cz a www.planes.cz byl zřícený vrtulník uveden do provozu v roce 2018. Podle serveru www.helidat.cz je majitelem stroje firma LOM PRAHA TRADE, která patří státnímu podniku LOM PRAHA.

Hlavní činností společnosti DSA je zajišťování letecké záchranné služby. V letecké škole firma provádí výcvik profesionálních pilotů až po kvalifikaci dopravního pilota. Vlastní letadla využívá pro leteckou dopravu, provoz aerotaxi a při různých leteckých pracích. Firma dělá i servis letecké techniky. Hlavní základnu má na letišti v Hradci Králové, oficiální sídlo a jedno ze servisních středisek v Praze na letišti Kbely.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy