Smotal kouli z letáků a zapálil s ní roubenku, kde spala manželka. Usvědčil ho až detektor lži

Michal Polák Michal Polák
12. 4. 2016 13:43
Policisté v Hradci Králové obvinili devětapadesátiletého muže z Rychnovska za usmrcení z nedbalosti, když nechal v domě uhořet svou manželku. Muž nejprve tvrdil, že žena sama zapálila dům nedopalkem od cigarety. Potom, co neprošel testem na detektoru lži, muž přiznal, že požár založil on. Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.
Požár v Bílém Újezdě na Rychnovsku
Požár v Bílém Újezdě na Rychnovsku | Foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Hradec Králové - Královehradečtí kriminalisté obvinili devětapadesátiletého muže z Rychnovska za usmrcení z nedbalosti. Muž v loňském roce způsobil smrt své manželky, když zapálil roubenku, ve které žena spala.

Muž se k činu přiznal až poté, co neprošel testem na detektoru lži. Původně tvrdil, že požár vznikl z nedopalku cigarety jeho manželky. Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení. Informovala o tom mluvčí královéhradeckých policistů Ivana Ježková.

V dubnu loňského roku byli policisté přivoláni k požáru rodinného domu v Bílém Újezdě na Rychnovsku. Po dohašení policisté našli ohořelé tělo ženy. Manžel při požáru seděl v blízkosti domu, popíjel víno a kouřil. Podle mužovy verze s manželkou hodně popíjeli a ona nedopalkem cigarety zapálila postel, ve které ležela. Muž se ji prý snažil dostat do bezpečí, ale když se požár rozšířil, tak raději utekl před dům a ženu v domě nechal.

"Kriminalistům se od počátku tato verze nezdála. Zadali velké množství znaleckých a expertních zkoumání, například soudní pitvu pro určení příčiny smrti, toxikologické posudky, zkoumání v oboru chemie a elektrotechnika a další," popsala policejní postup Ježková.

Rozpory ve výpovědích

Kriminalisté nacházeli další a další rozpory ve výpovědích podezřelého muže. Zásadní význam měl pro vyšetřovatele test na detektoru lži, který prokázal, že muž nemluví pravdu. Pod vlivem policejních zjištění se muž nakonec přiznal.

Manželé celé odpoledne a večer popíjeli. Žena byla už silně opilá, takže se s ní manžel začal hádat, aby už nepila. "Zřejmě vlivem silného emočního vypětí muž z reklamních letáků smotal kouli o velikosti fotbalového míče, kterou zapálil a vhodil do místnosti k místu, kde žena ležela," popsala Ježková.

Není jasné, jestli se muž pokusil požár hasit, každopádně hasiče přivolal až soused.

Podle policistů měla žena v době tragédie v krvi více než tři promile alkoholu. Muž byl v minulosti šestkrát soudně trestán, většinou v souvislosti s alkoholem. Policisté jej stíhají na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy