Smotal kouli z letáků a zapálil s ní roubenku, kde spala manželka. Usvědčil ho až detektor lži

Michal Polák Michal Polák
12. 4. 2016 13:43
Policisté v Hradci Králové obvinili devětapadesátiletého muže z Rychnovska za usmrcení z nedbalosti, když nechal v domě uhořet svou manželku. Muž nejprve tvrdil, že žena sama zapálila dům nedopalkem od cigarety. Potom, co neprošel testem na detektoru lži, muž přiznal, že požár založil on. Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.
Požár v Bílém Újezdě na Rychnovsku
Požár v Bílém Újezdě na Rychnovsku | Foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Hradec Králové - Královehradečtí kriminalisté obvinili devětapadesátiletého muže z Rychnovska za usmrcení z nedbalosti. Muž v loňském roce způsobil smrt své manželky, když zapálil roubenku, ve které žena spala.

Muž se k činu přiznal až poté, co neprošel testem na detektoru lži. Původně tvrdil, že požár vznikl z nedopalku cigarety jeho manželky. Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení. Informovala o tom mluvčí královéhradeckých policistů Ivana Ježková.

V dubnu loňského roku byli policisté přivoláni k požáru rodinného domu v Bílém Újezdě na Rychnovsku. Po dohašení policisté našli ohořelé tělo ženy. Manžel při požáru seděl v blízkosti domu, popíjel víno a kouřil. Podle mužovy verze s manželkou hodně popíjeli a ona nedopalkem cigarety zapálila postel, ve které ležela. Muž se ji prý snažil dostat do bezpečí, ale když se požár rozšířil, tak raději utekl před dům a ženu v domě nechal.

"Kriminalistům se od počátku tato verze nezdála. Zadali velké množství znaleckých a expertních zkoumání, například soudní pitvu pro určení příčiny smrti, toxikologické posudky, zkoumání v oboru chemie a elektrotechnika a další," popsala policejní postup Ježková.

Rozpory ve výpovědích

Kriminalisté nacházeli další a další rozpory ve výpovědích podezřelého muže. Zásadní význam měl pro vyšetřovatele test na detektoru lži, který prokázal, že muž nemluví pravdu. Pod vlivem policejních zjištění se muž nakonec přiznal.

Manželé celé odpoledne a večer popíjeli. Žena byla už silně opilá, takže se s ní manžel začal hádat, aby už nepila. "Zřejmě vlivem silného emočního vypětí muž z reklamních letáků smotal kouli o velikosti fotbalového míče, kterou zapálil a vhodil do místnosti k místu, kde žena ležela," popsala Ježková.

Není jasné, jestli se muž pokusil požár hasit, každopádně hasiče přivolal až soused.

Podle policistů měla žena v době tragédie v krvi více než tři promile alkoholu. Muž byl v minulosti šestkrát soudně trestán, většinou v souvislosti s alkoholem. Policisté jej stíhají na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.

 

Právě se děje

před 40 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy