Smotal kouli z letáků a zapálil s ní roubenku, kde spala manželka. Usvědčil ho až detektor lži

Michal Polák Michal Polák
12. 4. 2016 13:43
Policisté v Hradci Králové obvinili devětapadesátiletého muže z Rychnovska za usmrcení z nedbalosti, když nechal v domě uhořet svou manželku. Muž nejprve tvrdil, že žena sama zapálila dům nedopalkem od cigarety. Potom, co neprošel testem na detektoru lži, muž přiznal, že požár založil on. Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.
Požár v Bílém Újezdě na Rychnovsku
Požár v Bílém Újezdě na Rychnovsku | Foto: KŘP Královéhradeckého kraje

Hradec Králové - Královehradečtí kriminalisté obvinili devětapadesátiletého muže z Rychnovska za usmrcení z nedbalosti. Muž v loňském roce způsobil smrt své manželky, když zapálil roubenku, ve které žena spala.

Muž se k činu přiznal až poté, co neprošel testem na detektoru lži. Původně tvrdil, že požár vznikl z nedopalku cigarety jeho manželky. Muž je stíhán na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení. Informovala o tom mluvčí královéhradeckých policistů Ivana Ježková.

V dubnu loňského roku byli policisté přivoláni k požáru rodinného domu v Bílém Újezdě na Rychnovsku. Po dohašení policisté našli ohořelé tělo ženy. Manžel při požáru seděl v blízkosti domu, popíjel víno a kouřil. Podle mužovy verze s manželkou hodně popíjeli a ona nedopalkem cigarety zapálila postel, ve které ležela. Muž se ji prý snažil dostat do bezpečí, ale když se požár rozšířil, tak raději utekl před dům a ženu v domě nechal.

"Kriminalistům se od počátku tato verze nezdála. Zadali velké množství znaleckých a expertních zkoumání, například soudní pitvu pro určení příčiny smrti, toxikologické posudky, zkoumání v oboru chemie a elektrotechnika a další," popsala policejní postup Ježková.

Rozpory ve výpovědích

Kriminalisté nacházeli další a další rozpory ve výpovědích podezřelého muže. Zásadní význam měl pro vyšetřovatele test na detektoru lži, který prokázal, že muž nemluví pravdu. Pod vlivem policejních zjištění se muž nakonec přiznal.

Manželé celé odpoledne a večer popíjeli. Žena byla už silně opilá, takže se s ní manžel začal hádat, aby už nepila. "Zřejmě vlivem silného emočního vypětí muž z reklamních letáků smotal kouli o velikosti fotbalového míče, kterou zapálil a vhodil do místnosti k místu, kde žena ležela," popsala Ježková.

Není jasné, jestli se muž pokusil požár hasit, každopádně hasiče přivolal až soused.

Podle policistů měla žena v době tragédie v krvi více než tři promile alkoholu. Muž byl v minulosti šestkrát soudně trestán, většinou v souvislosti s alkoholem. Policisté jej stíhají na svobodě, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu až tři roky vězení.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy