Mladík se měl pokusit zabít kadeřnici. Vinu popřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2013 15:42
Muž podle obžaloby ženu několikrát udeřil do hlavy polenem, odnesl si 10 tisíc.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Hradec Králové- Krajský soud v Hradci Králové začal řešit únorový brutální pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku.

Z činu je obžalován jednadvacetiletý muž, který v pondělí u soudu jakoukoliv vinu popřel. Podle spisu se ženu pokusil zavraždit pro peníze. V případě odsouzení mu hrozí trest vězení 15 až 20 let nebo trest výjimečný.

Mladík podle obžaloby kadeřnici napadl v její provozovně 21. února vpodvečer těsně před zavírací hodinou. "Rozpůleným polenem ji šestkrát udeřil do hlavy," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Následně kadeřnici odcizil doklady a více než 10 tisíc korun z tržby a peněženky. Ženu s vážně poraněnou hlavou později nalezl její syn. Záchranáři ji převezli do hradecké nemocnice, kde lékaři její život zachránili.

Kadeřnice, která vypovídala v nepřítomnosti obžalovaného, v pondělí potvrdila své výpovědi z přípravného řízení. V něm muže při ztotožnění podle předložených fotografií označila za pachatele.

Při pozdějším ztotožnění z několika předstoupených mužů již ale obviněného muže jako pachatele nepotvrdila. Zdůvodnila to značným zhoršením zraku po útoku. Obhajoba se snažila zpochybnit svědectví kadeřnice, zejména při ztotožnění pachatele v přípravném řízení.

Kadeřnice: chtěl ostříhat, pak mě zbil

Situaci předcházející útoku i v pondělí poškozená popsala jasně. Provozovnu už měla uklizenou a chystala se jít domů. "Stál opřený o futra a ruce měl za zády. Řekl, že chce ostříhat. Vzápětí vytáhl poleno a začal mě bít do hlavy. Jednu ránu za druhou. Šla jsem k zemi. Co bylo dál, nevím," řekla kadeřnice k útoku.

Po útoku má vedle zhoršeného zraku psychické problémy. K práci kadeřnice se vrátila po třech měsících od útoku.

Obžalovaný, který byl v době činu v posledním ročníku střední školy, vinu popřel. "Cítím se nevinen, skutku jsem se nedopustil," řekl soudu. Uvedl, že kadeřnictví v inkriminovaný den před 17:00 skutečně navštívil, aby se nechal ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní.

"Paní (kadeřnice) mi řekla, že končí, ať přijdu zítra. Tak jsem řekl na shledanou a šel jsem k babičce domů," řekl obžalovaný soudu. Jediné, čeho se prý v kadeřnictví dotkl, byly kliky.

Policií zjištěné jeho pachové stopy na kadeřnickém křesle, kabelce či vypínači označil za zfalšovaný důkaz. Když prý vešel do kadeřnictví, bylo v něm již zhasnuto. U soudu přiznal, že dříve kouřil marihuanu a zkoušel pervitin. Nouzí prý ale netrpěl, peníze dostával od babičky a matky a měsíční útratu měl do 3000 korun.

Mladíka obhajuje Rittigův advokát

"V rámci tohoto hlavního líčení budeme prokazovat nevinu našeho klienta," řekl novinářům advokát mladíka Vlastimil Rampula. Obžalovaný podle něj potvrdil výpovědi z přípravného řízení. Rampula je znám jako bývalý vrchní státní zástupce, nyní je například advokátem lobbisty Iva Rittiga.

Kriminalisté v devítitisícových Hořicích okamžitě po činu zahájili rozsáhlé vyšetřování. Mladíka zatkli a obvinili zhruba dva týdny po činu. Od té doby je ve vazbě.

V pondělí odpoledne hodlá soud vyslechnout kadeřnici a další svědky. Hlavní líčení by pak mělo pokračovat v polovině listopadu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy