Majiteli Petrovky hrozí, že ho památkáři dají k soudu

Michal Kalina
11. 8. 2011 12:56
Trosky vyhořelé krkonošské památky budou opět zkoumat odborníci
Z turistické boudy zůstaly po požáru jen obvodové zdi.
Z turistické boudy zůstaly po požáru jen obvodové zdi. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Trutnovsko - Národní památkový ústav zvažuje, že podá na vlastníka vyhořelé Petrovy boudy trestní oznámení.

"Nějaká opatření budeme dělat, možná i podněty na policii," sdělila Lidovým novinám Vladimíra Paterová z územního pracoviště v Josefově.

Půjde tak zřejmě o další z kroků, které památkáři učiní proti majiteli, firmě Snowy Chalet. Zároveň po něm žádají, aby budovu obnovil v původní podobě jako repliku.

V nejbližších dnech by se měla na místě uskutečnit kontrola všech zainteresovaných orgánů, včetně Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a památkářů.

Ve zničené budově nalezl policejní pes stopy hořlaviny. Vyšetřovatelé nyní čekají na výsledky odborné expertizy vzorků z označených míst.

Vyšlo také najevo, že firmě, kterou vlastní podnikatel v IT Vladimír Kovář, hrozila dvoumilionová pokuta od vrchlabské radnice. Ta po majiteli požadovala, aby objekt zajistil proti vlhkosti a větru.

Na zbytky objektu se podívejte zde:

Podle zástupce majitele Karla Jandy se společnost na opravy chystala. "Chtěli s opravami začít. Měli se mi ozvat, ale nikdo se neozval. Místo toho mi volali ze Špindlerova Mlýna, že Petrovka hoří," uvedla už dříve památkářka Městského úřadu ve Vrchlabí Marta Žídková.

Chata zcela vyhořela 1. srpna tohoto roku. Už od počátku pracovali hasiči s verzí, že ji někdo úmyslně zapálil. Vyšetřování mohlo začít až po čtyřech dnech, kdy teprve sutiny vychladly.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy