Letadlo vzlétne nad Hradec. Odhalí, kde uniká teplo

Radek Nohl Radek Nohl
28. 1. 2012 11:07
Radnice během několika hodin dokončí projekt takzvaného termosnímkování
Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Díky ideálním povětrnostním podmínkám bude moci radnice Hradce Králové během několik hodin dokončit svůj unikátní projekt.

Do vzduchu vzlétne speciální letadlo s moderní technologií, které nad městem provede takzvané termosnímkování.

To má odhalit úniky tepla ze střech domů nebo upozornit na průvaly kanalizací.

Podmínky, které se musí pro termosnímkování splnit

  • Teplota vzduchu co nejnižší, alespoň kolem pěti stupňů pod bodem mrazu
  • Sucho bez sněhové pokrývky
  • Bezvětří

„Projekt odhalí slabší místa, která mohou v zimních měsících způsobit havárii," uvedl ředitel Tepelného hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler.

Letadla, která lokality snímkují, mohou do vzduchu vzlétnout pouze za přísně vymezených podmínek. Ty mohou, podle předpovědi meteorologů, nastat v nedělních či pondělních večerních hodinách.

Zhruba čtyřicet leteckých přeletů ve výšce 300 m se speciální kamerou postačilo v loňském roce na vytvoření termomapy lokality Pražského Předměstí. Snímky se poté zanášejí do map, kde je možné je vyhledat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy