Český unikát: V lékárně nemocnice v Hradci vydává léky robot

ČTK ČTK
19. 5. 2015 13:28
Jedná se o první stroj svého druhu v českých nemocnicích. Nemocnice si od lékárny U Modrého robota slibuje rychlejší a dostupnější služby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Hradec Králové - Fakultní nemocnice v Hradci Králové ve svém areálu otevřela novou lékárnu, v níž léky vydává speciální robot.

Výdej léků na recept by díky němu měl být rychlejší a lékárnické služby by pro pacienty v nemocnici měly být dostupnější.

Robotický výdejní systém léků je prvním svého druhu v českých nemocnicích, řekl ředitel nemocnice Roman Prymula.

Lékárna stála 10,5 milionu

Nová lékárna nazvaná U Modrého robota vznikla na místě prodejen drogerie a občerstvení v přízemí pavilonu interních oborů.

Její vybudování přišlo nemocnici na 10,5 milionu korun, z toho pořízení výdejního automatu stálo asi tři miliony korun. Právě v pavilonu interních oborů a jeho ambulancích se léčí nejvíce pacientů.

Ti již pro léky nebudou muset chodit do hlavní nemocniční lékárny, která je ve vzdálenější části areálu nemocnice.

V praxi fungování robota vypadá tak, že pacient předá lékárníkovi recept s takzvaným QR kódem. Lékárník ho přiloží ke čtečce a robot mu do několika vteřin automaticky požadovanou krabičku léků ze zásobníku podá.

Robot s lidmi nemluví

"Lék pak pacientovi předá lékárník, který místo hledání léku bude mít více času na pacienta. Ani starší pacienti se nemusejí bát, že s nimi bude komunikovat robot," řekl vedoucí lékárník Jiří Kotlář.

Nutnost zadání QR kódu a následná kontrola lékárníkem by podle nemocnice také měly eliminovat riziko vydání špatného léku.

Pokud recept nebude mít QR kód, zadá lékárník údaje o léku výdejnímu automatu ručně.

Výdejní automat má v zásobníku přes 1100 druhů nejvíce předepisovaných léků, jeho kapacita je přes 12 000 kusů balení.

V automatu nejsou například opiáty, které se skladují v trezoru, či léky vyžadující uložení v chladu. Celkem má nová lékárna k dispozici asi 3500 položek, v nichž je i sortiment prodávaný bez receptu. Hlavní nemocniční lékárna pak má na skladě více než 6000 položek.

Konec putování mezi lékárnami

Zda je lék k dispozici v lékárně U Modrého robota, nebo jen v hlavní nemocniční lékárně, se pacient dozví hned v ambulanci u lékaře. "Pacienti tak nebudou putovat mezi lékárnami," řekl Prymula.

Nabídkou komfortnějších služeb si chce nemocnice i udržet klienty, aby nechodili pro léky do jiných lékáren.

S novou lékárnou by se mělo ulevit hlavní nemocniční lékárně, kde se často tvořily fronty. Od 1. června také lékárna U Modrého robota převezme od hlavní lékárny nepřetržitou pohotovostní službu.

I to bude pro pacienty pohodlnější, protože nová lékárna je v sousedství lékařské pohotovosti.

 

Právě se děje

Další zprávy