Lanovka na Sněžku se po jarní odstávce opět rozjela

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
28. 4. 2012 12:04
Kvůli silnému větru je ale v provozu pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu

Pec pod Sněžkou - Po pravidelné jarní údržbě se v sobotu ráno znovu rozjela lanovka z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky.

Kvůli silnému větru je ale zatím v provozu pouze spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu.

Návštěvníci Krkonoš mají v těchto dnech poslední šanci využít k cestě na vrchol Sněžky lanovku, protože kvůli stavbě nové lanové dráhy 13. května skončí provoz horního úseku mezi Růžovou horou a Sněžkou.

Spodní úsek stávající lanovky bude v provozu až do 2. září. "Slunečné počasí přilákalo hned po ránu desítky zájemců o cestu lanovkou, už tu stojí fronta," informovala ráno pracovnice lanovky.

Podle informací horské služby na hřebenech Krkonoš stále leží 138 centimetrů sněhu, ráno se tam rtuť teploměru vyšplhala na 10,5 stupně Celsia a na vrcholcích hor je jasno. V lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Milovníci lyžování mohou využít vleky v areálu na Horních Mísečkách, které budou v provozu až do 1. května.

Stavbaři letos plánují začít stavět dolní stanici nové lanovky, která bude blíže k Peci pod Sněžkou i demolici horní stanice lanovky. Stavba vlastní technologie lanovky, tedy sloupů, motorů a kabin, přijde na řadu v roce 2013. Do provozu by nové zařízení mělo jít na jaře 2014.

Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane 250 lidí. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 na zhruba 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy