Lanovka na Sněžku se po jarní odstávce opět rozjela

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
28. 4. 2012 12:04
Kvůli silnému větru je ale v provozu pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu

Pec pod Sněžkou - Po pravidelné jarní údržbě se v sobotu ráno znovu rozjela lanovka z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky.

Kvůli silnému větru je ale zatím v provozu pouze spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu.

Návštěvníci Krkonoš mají v těchto dnech poslední šanci využít k cestě na vrchol Sněžky lanovku, protože kvůli stavbě nové lanové dráhy 13. května skončí provoz horního úseku mezi Růžovou horou a Sněžkou.

Spodní úsek stávající lanovky bude v provozu až do 2. září. "Slunečné počasí přilákalo hned po ránu desítky zájemců o cestu lanovkou, už tu stojí fronta," informovala ráno pracovnice lanovky.

Podle informací horské služby na hřebenech Krkonoš stále leží 138 centimetrů sněhu, ráno se tam rtuť teploměru vyšplhala na 10,5 stupně Celsia a na vrcholcích hor je jasno. V lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Milovníci lyžování mohou využít vleky v areálu na Horních Mísečkách, které budou v provozu až do 1. května.

Stavbaři letos plánují začít stavět dolní stanici nové lanovky, která bude blíže k Peci pod Sněžkou i demolici horní stanice lanovky. Stavba vlastní technologie lanovky, tedy sloupů, motorů a kabin, přijde na řadu v roce 2013. Do provozu by nové zařízení mělo jít na jaře 2014.

Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane 250 lidí. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 na zhruba 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy