Z bezdomovců si udělali otroky. Teď případ míří k soudu

ČTK ČTK
2. 4. 2015 11:18
Podezřelí nejméně deseti lidem vzali doklady, nutili je k manuální práci a brali si na ně úvěry. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Královéhradecká policie ukončila vyšetřování případu údajných novodobých otrokářů. Navrhla obžalovat devětačtyřicetiletou ženu a jejího devětadvacetiletého syna, kteří podle policistů nabídli nejméně deseti lidem bez domova práci.

"Následně jim vzali doklady a pak je nutili k manuální práci a brali si na ně úvěry. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení," řekla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Původně byl podezřelý také padesátiletý muž, otec obviněného, který však ve vazební věznici zemřel, a jeho stíhání bylo zastaveno.

"Osoby ubytovávali ve velmi nuzných a hygienicky špatných podmínkách. Nebylo výjimkou, že pro ně jídlo připravovali z odpadků vybraných z popelnic a kontejnerů," uvedla mluvčí.

Podvodně získali stovky tisíc korun

Obvinění Slováci se často stěhovali, bydleli například v Ostrově nad Oslavou u Žďáru nad Sázavou či v Kopidlně u Jičína. Podle policie syn zhotovoval falešná potvrzení o zaměstnání a společně s matkou poškozené nutil k podpisu.

"Celkem si podvodně opatřili stovky tisíc korun, které ale nespláceli ani oni, ani zneužité osoby. Ve třech případech dokonce zneužívali i seniory, kterým byl vyplácen pravidelný starobní důchod. Ten jim při výplatě celý odebrali a používali pro svoji potřebu," uvedla policie.

Podle policie bylo zneužívaných bezdomovců ale nejspíš mnohem více, někteří z nich už ale zemřeli, někteří byli cizinci a vrátili se domů. "Hlavně tyto osoby nepodaly trestní oznámení a kriminalisté neznají jejich totožnost," dodala mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy