Z bezdomovců si udělali otroky. Teď případ míří k soudu

ČTK ČTK
2. 4. 2015 11:18
Podezřelí nejméně deseti lidem vzali doklady, nutili je k manuální práci a brali si na ně úvěry. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Královéhradecká policie ukončila vyšetřování případu údajných novodobých otrokářů. Navrhla obžalovat devětačtyřicetiletou ženu a jejího devětadvacetiletého syna, kteří podle policistů nabídli nejméně deseti lidem bez domova práci.

"Následně jim vzali doklady a pak je nutili k manuální práci a brali si na ně úvěry. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení," řekla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Původně byl podezřelý také padesátiletý muž, otec obviněného, který však ve vazební věznici zemřel, a jeho stíhání bylo zastaveno.

"Osoby ubytovávali ve velmi nuzných a hygienicky špatných podmínkách. Nebylo výjimkou, že pro ně jídlo připravovali z odpadků vybraných z popelnic a kontejnerů," uvedla mluvčí.

Podvodně získali stovky tisíc korun

Obvinění Slováci se často stěhovali, bydleli například v Ostrově nad Oslavou u Žďáru nad Sázavou či v Kopidlně u Jičína. Podle policie syn zhotovoval falešná potvrzení o zaměstnání a společně s matkou poškozené nutil k podpisu.

"Celkem si podvodně opatřili stovky tisíc korun, které ale nespláceli ani oni, ani zneužité osoby. Ve třech případech dokonce zneužívali i seniory, kterým byl vyplácen pravidelný starobní důchod. Ten jim při výplatě celý odebrali a používali pro svoji potřebu," uvedla policie.

Podle policie bylo zneužívaných bezdomovců ale nejspíš mnohem více, někteří z nich už ale zemřeli, někteří byli cizinci a vrátili se domů. "Hlavně tyto osoby nepodaly trestní oznámení a kriminalisté neznají jejich totožnost," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy