Z bezdomovců si udělali otroky. Teď případ míří k soudu

ČTK ČTK
2. 4. 2015 11:18
Podezřelí nejméně deseti lidem vzali doklady, nutili je k manuální práci a brali si na ně úvěry. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Královéhradecká policie ukončila vyšetřování případu údajných novodobých otrokářů. Navrhla obžalovat devětačtyřicetiletou ženu a jejího devětadvacetiletého syna, kteří podle policistů nabídli nejméně deseti lidem bez domova práci.

"Následně jim vzali doklady a pak je nutili k manuální práci a brali si na ně úvěry. V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení," řekla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Původně byl podezřelý také padesátiletý muž, otec obviněného, který však ve vazební věznici zemřel, a jeho stíhání bylo zastaveno.

"Osoby ubytovávali ve velmi nuzných a hygienicky špatných podmínkách. Nebylo výjimkou, že pro ně jídlo připravovali z odpadků vybraných z popelnic a kontejnerů," uvedla mluvčí.

Podvodně získali stovky tisíc korun

Obvinění Slováci se často stěhovali, bydleli například v Ostrově nad Oslavou u Žďáru nad Sázavou či v Kopidlně u Jičína. Podle policie syn zhotovoval falešná potvrzení o zaměstnání a společně s matkou poškozené nutil k podpisu.

"Celkem si podvodně opatřili stovky tisíc korun, které ale nespláceli ani oni, ani zneužité osoby. Ve třech případech dokonce zneužívali i seniory, kterým byl vyplácen pravidelný starobní důchod. Ten jim při výplatě celý odebrali a používali pro svoji potřebu," uvedla policie.

Podle policie bylo zneužívaných bezdomovců ale nejspíš mnohem více, někteří z nich už ale zemřeli, někteří byli cizinci a vrátili se domů. "Hlavně tyto osoby nepodaly trestní oznámení a kriminalisté neznají jejich totožnost," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy