Mimořádná zpráva

John v neklidném Bydžově: Bude-li zle, pošlu posily

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 1. 2011 16:26
Město bojuje proti kriminalitě, kterou mají z velké části na svědomí zdejší Romové
Ministr vnitra Radek John (VV)
Ministr vnitra Radek John (VV) | Foto: Ludvík Hradilek

Nový Bydžov - Napjatou situaci mezi romskou menšinou a ostatními obyvateli druhého největšího města Královéhradecka přijel řešit i ministr vnitra Radek John (VV).

V případě dalších problémů, které eskalovaly znásilněním mladé dívky místním Romem, ministr John slíbil posílení zdejší policejní stanice.

Novinářům to řekl po setkání se starostou Pavlem Loudou (ODS) a šéfem královéhradecké policie Petrem Přibylem.

John ale doufá, že situace se bude v Bydžově uklidňovat.

"Tady se stalo nešťastnou shodou okolností na konci a začátku roku několik trestných činů. Přitom ze statistik vyplývá, že jejich počet se v Bydžově meziročně nezvyšuje," řekl.

Připomněl, že se město může pyšnit vysokou objasněností trestných činů, která dosahuje 88 procent.

"Shodli jsme se na tom, že když se tady stane trestný čin, je potřeba ho rychle vyšetřit, rychle dostat před soud a rychle potrestat, protože to je ta preventivní role, aby tady nedošlo ke kumulaci činů," podotkl John.

Podle Johna je také akutně nutné přijmout zákon o hazardu, který by umožnil obcím a městům rozhodovat o počtu heren.

"To je veliký problém, kdy všichni občané doplácíme na gamblery neskutečné peníze, a to je třeba dramaticky změnit," uvedl ministr.

Starosta jedná s romskými rodinami

Novobydžovský starosta Louda poslal minulý týden dopis, ve kterém ministra požádal o pomoc.

"Hledali jsme možnosti jak celou situaci řešit," sdělil po schůzce Louda, který novinářům také řekl, že se sešel s romskými rodinami v Bydžově. "Dohodli jsme se, že si určí zástupce, se kterými budeme jednat o spolupráci," upřesnil Louda

Napjatá situace se ve městě s pětiprocentní romskou populací vystupňovala v listopadu. Tehdy jeden z Romů znásilnil jednadvacetiletou dívku.

O jedenáct dní později přepadl muž kvůli desetikoruně šestnáctiletého chlapce, kterého ohrožoval nožem.

Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Novobydžovská radnice již minulý pátek oznámila, že kvůli zvýšené trestné činnosti Romů do města povolá bezpečnostní agenturu a zároveň zvýší počet strážníků ze čtyř na šest. Dříve už zřídila bezpečnostní komisi či zřídilo e-mailovou linku pro pořádek a bezpečnost ve městě.

Podle Johna není nutné, aby si město najímalo bezpečnostní agenturu. Nepovažuje to za správnou cestu.

"Bezpečnostní agentura bude stát strašné peníze a policie má opravdu v rámci rozpočtu prostředky na to, že když někde eskaluje problém, aby posílila," tvrdí John s tím, že by rozhodně bezpečností agentury neměly nahrazovat práci policie.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy