reklama
 
 

Jičín kasárna neprodá, zvelebí si je sám

25. 10. 2011 7:34
Město zvažuje, že by pozemky a jednotlivé budovy prodávalo samo

Jičín - Radnice v Jičíně areál bývalých kasáren v centru města neprodá a výběrové řízení na investora zruší.

"Zrušení tendru městským zastupitelům jednomyslně doporučila rada," řekli představitelé radnice. Město se pokoušelo najít investora pro pětihektarový areál kasáren od roku 2006.

Radnice by zatím chtěla v revitalizaci kasáren pokračovat sama. Prodejem území kasáren už se sítěmi by mohla získat výrazně větší výnos, než kdyby areál v nynějším stavu prodala investorovi.

Podle místostarosty Tomáše Frýby (TOP 09) by rozdíl v zisku pro město mohl být v desítkách milionů korun.

Tendr na investora kasáren v roce 2009 vyhrála písecká firma Czech development, která v nich chtěla postavit asi 300 bytů, kanceláře a objekty občanské vybavenosti. Radnice s píseckou firmou smlouvu dosud nepodepsala, ač letos v březnu prodej kasáren zastupitelé schválili.

Jičín začal v září s demolicí

Firma Czech development zatím podle manažera projektu Vladimíra Hrabáka žádné stanovisko od města ohledně jeho postupu ve výběrovém řízení nedostala. "Počkáme na oficiální vyjádření města a pak rozhodneme o dalším postupu," uvedl bez dalších komentářů Hrabák. Radnice tvrdí, že má právo tendr zrušit.

Město zatím s podporou státní dotace začalo v září s demolicí části kasáren. Radnice by chtěla získat dotace i na druhou etapu demolice a také na vybudování infrastruktury v lokalitě kasáren.

Pozemky či jednotlivé budovy by pak mohlo město investorům prodávat samo. Nebo by mohlo opět vypsat tendr na prodej celé lokality. Frýba výnos pro město odhadl na 40 až 50 milionů korun. Od Czech development měl Jičín za areál získat 16 milionů korun.

Podle starosty Martina Puše (ODS) by podpis smlouvy s Czech development byl problematický, protože kvůli demolicím se změnil předmět prodeje, který ve smlouvách v březnu schválili zastupitelé. Starosta chce s firmou o ukončení spolupráce jednat s tím, že by od ní město například mohlo koupit její studii přestavby kasáren.

První příjem až v roce 2014

Tendr z roku 2009 se poprvé zadrhl loni před říjnovými komunálními volbami, kdy zastupitelstvo na svém posledním zasedání smlouvy s firmou neschválilo. Rozhodnutí o budoucnosti kasáren tehdejší zastupitelé nechali na nových zastupitelích. V něm koalici vytvořily ODS, ČSSD a TOP 09.

TOP 09 pak navrhla zrušení tendru s tím, že by se město mělo do revitalizace kasáren pustit samo. V lednu však zastupitelé rozhodli, že se město má s firmou pokusit vyjednat vyšší cenu. To se stalo, když Czech development zvedl nabídku ze sedmi na 16 milionů korun.

Projekt firmy měl několik etap rozvržených do deseti let. Firma původně počítala s tím, že první stavební práce by mohly začít v roce 2012.

Místostarosta Josef Dvořák (ČSSD) upozornil na to, že pokud město tendr zruší a parcely bude prodávat samo, může čekat první příjem do pokladny přibližně v roce 2014. Podle Frýby není třeba prodeje uspěchat, protože lokalita kasáren je velmi lukrativní a parcely v ní budou atraktivní stále.

Původně měla kasárna přestavět americká společnost Global Resources. Podle dohody z října 2006 je měla nákladem více než dvou miliard Kč přeměnit na komplex s byty, hotely, obchody, konferenčním centrem, hokejovou halou a sanatoriem. Firma ale termíny a závazky smlouvy neplnila a radnice s ní ke konci roku 2008 ukončila spolupráci.

autor: ČTK | 25. 10. 2011 7:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama