Jičín kasárna neprodá, zvelebí si je sám

ČTK ČTK
25. 10. 2011 7:34
Město zvažuje, že by pozemky a jednotlivé budovy prodávalo samo
Jičínská radnice dospěla k závěru, že revitalizovaná kasárna prodá lépe než v jejich současném stavu.
Jičínská radnice dospěla k závěru, že revitalizovaná kasárna prodá lépe než v jejich současném stavu. | Foto: Město Jičín

Jičín - Radnice v Jičíně areál bývalých kasáren v centru města neprodá a výběrové řízení na investora zruší.

"Zrušení tendru městským zastupitelům jednomyslně doporučila rada," řekli představitelé radnice. Město se pokoušelo najít investora pro pětihektarový areál kasáren od roku 2006.

Radnice by zatím chtěla v revitalizaci kasáren pokračovat sama. Prodejem území kasáren už se sítěmi by mohla získat výrazně větší výnos, než kdyby areál v nynějším stavu prodala investorovi.

Podle místostarosty Tomáše Frýby (TOP 09) by rozdíl v zisku pro město mohl být v desítkách milionů korun.

Tendr na investora kasáren v roce 2009 vyhrála písecká firma Czech development, která v nich chtěla postavit asi 300 bytů, kanceláře a objekty občanské vybavenosti. Radnice s píseckou firmou smlouvu dosud nepodepsala, ač letos v březnu prodej kasáren zastupitelé schválili.

Jičín začal v září s demolicí

Firma Czech development zatím podle manažera projektu Vladimíra Hrabáka žádné stanovisko od města ohledně jeho postupu ve výběrovém řízení nedostala. "Počkáme na oficiální vyjádření města a pak rozhodneme o dalším postupu," uvedl bez dalších komentářů Hrabák. Radnice tvrdí, že má právo tendr zrušit.

Město zatím s podporou státní dotace začalo v září s demolicí části kasáren. Radnice by chtěla získat dotace i na druhou etapu demolice a také na vybudování infrastruktury v lokalitě kasáren.

Pozemky či jednotlivé budovy by pak mohlo město investorům prodávat samo. Nebo by mohlo opět vypsat tendr na prodej celé lokality. Frýba výnos pro město odhadl na 40 až 50 milionů korun. Od Czech development měl Jičín za areál získat 16 milionů korun.

Podle starosty Martina Puše (ODS) by podpis smlouvy s Czech development byl problematický, protože kvůli demolicím se změnil předmět prodeje, který ve smlouvách v březnu schválili zastupitelé. Starosta chce s firmou o ukončení spolupráce jednat s tím, že by od ní město například mohlo koupit její studii přestavby kasáren.

První příjem až v roce 2014

Tendr z roku 2009 se poprvé zadrhl loni před říjnovými komunálními volbami, kdy zastupitelstvo na svém posledním zasedání smlouvy s firmou neschválilo. Rozhodnutí o budoucnosti kasáren tehdejší zastupitelé nechali na nových zastupitelích. V něm koalici vytvořily ODS, ČSSD a TOP 09.

TOP 09 pak navrhla zrušení tendru s tím, že by se město mělo do revitalizace kasáren pustit samo. V lednu však zastupitelé rozhodli, že se město má s firmou pokusit vyjednat vyšší cenu. To se stalo, když Czech development zvedl nabídku ze sedmi na 16 milionů korun.

Projekt firmy měl několik etap rozvržených do deseti let. Firma původně počítala s tím, že první stavební práce by mohly začít v roce 2012.

Místostarosta Josef Dvořák (ČSSD) upozornil na to, že pokud město tendr zruší a parcely bude prodávat samo, může čekat první příjem do pokladny přibližně v roce 2014. Podle Frýby není třeba prodeje uspěchat, protože lokalita kasáren je velmi lukrativní a parcely v ní budou atraktivní stále.

Původně měla kasárna přestavět americká společnost Global Resources. Podle dohody z října 2006 je měla nákladem více než dvou miliard Kč přeměnit na komplex s byty, hotely, obchody, konferenčním centrem, hokejovou halou a sanatoriem. Firma ale termíny a závazky smlouvy neplnila a radnice s ní ke konci roku 2008 ukončila spolupráci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy