Hradec zkouší elektrobus, je ale stále drahý

Domácí Domácí
9. 8. 2011 6:56
Zatím je nákup a provoz elektrobusů ekonomicky nevýhodný
Hradec Králové zkouší elektrobus na lince 27.
Hradec Králové zkouší elektrobus na lince 27. | Foto: Město Hradec Králové

Hradec Králové - Elektrobusem se mohou v tomto pracovním týdnu svézt cestující královéhradecké městské hromadné dopravy.

Na lince číslo 27 zdejší dopravní podnik testuje, jak si vůz zapůjčený společností SOR Libchavy bude vést v provozu krajského města. Vedle samotného svezení se zájemci o tento druh vozů bez emisí mohou ve středu odpoledne podívat na Riegrově náměstí i pod jeho kapotu.

Předváděcí elektrobus se mihl na jeden den Hradcem Králové už na konci června. Tehdy se vedení dopravního podniku města Hradce Králové a společnosti SOR Libchavy domluvilo na týdenní zápůjčce vozu do reálného hradeckého provozu.

Elektrobus vyjde stále hodně draho

"Jedná se o elektrobus, který je nasazen do reálného provozu, abychom si odzkoušeli jeho jízdní a provozní vlastnosti. Za poslední období se tato oblast z hlediska vývoje výrazně posunula a cesta elektrobusu má šanci být cestou budoucnosti," říká ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich.

Bezemisní provoz těchto vozů zní lákavě i když celá třetina najetých kilometrů zdejší MHD je díky trolejbusům také bez zplodin. Zatím je však nákup a provoz elektrobusů ekonomicky nevýhodný. 

"Dnes toto vozidlo ujede cca 150 kilometrů na jedno nabití (za den), což už je dost, ale na druhé straně je to pro použití v provozu, kde náš autobus ujede i 300 kilometrů stále limitující. Vozidlo je také v tuto chvíli výrazně dražší než klasický autobus a akumulátory zatím vydrží zhruba třetinu životnosti vozidla," vyjmenovává nevýhody Kulich.

Až se tyto parametry zlepší. Budou moci elektrobusy plně nahradit autobusy s naftovým motorem.

Zájemci, kteří si budou chtít vůz prohlédnout podrobně, mají příležitost nejen na lince č. 27, kde až do pátku bude vůz nasazený, ale mohou se přijít podívat ve středu 10. srpna od 14 do 18 hodin, kdy bude vystaven na Riegrově náměstí před nádražím ČD na stanovišti F.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Izraelský parlament odhlasoval zákon o svém rozpuštění, volby budou 1. listopadu

Izraelský parlament ve čtvrtek odhlasoval zákon o svém rozpuštění. Předčasné volby budou 1. listopadu, do té doby povede vládu nynější ministr zahraničí Jair Lapid. Funkce se má ujmout o půlnoci, ale podle izraelských médií si s dosavadním premiérem Naftali Bennettem úřad předají už odpoledne.

před 5 minutami

Policie obvinila v kauze STOKA II devět lidí a firmu z manipulace se zakázkami

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) služby obvinili devět lidí a jednu firmu ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, spis nazvali Stoka II. Podle policistů ovlivnili obvinění desítky zakázek mimo jiné státní organizace působící v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) 9,5 roku vězení, vinnými z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal devět lidí a dvě firmy.

NCOZ v novém případu devět lidí a jednu firmu viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z nich čtyři lidi obvinila i z přečinu přijetí úplatku. Podle NCOZ obvinění nejméně od ledna 2014 do 7. března 2019 společně ovlivňovali zakázky malého rozsahu jedné státní organizace působící v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina a jedné právnické osoby působící v Brně. Šlo o zakázky na opravy a údržbu nemovitostí dotyčných subjektů. Ze zakázek se podle NCOZ odváděly procentuální částky z ceny jako úplatky pracovníkům, kteří zakázky měli na starosti.

"Tímto způsobem byly podle závěrů kriminalistů NCOZ ovlivněny desítky zakázek," uvedla NCOZ. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, zásah se uskutečnil 14. června. Ve věci vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, pobočka Brno.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Policisté před Tour de France opět prohledali pokoje týmu Bahrajn Victorious

Cyklistický tým Bahrajn Victorious krátce před startem Tour de France zažil další policejní razii. Dánští policisté na žádost francouzských vyšetřovatelů prohledali hotelové pokoje i vozy členů týmu, kde v roli jednoho ze sportovních ředitelů od letoška působí Roman Kreuziger. Podle představitelů stáje začala akce v půl šesté ráno, trvala dvě hodiny a policie nic nezabavila.

Tým Bahrajn Victorious byl terčem razie již loni během Tour de France a také před třemi dny. Před rokem policisté přišli do hotelu v Pau po sedmnácté etapě, státní zastupitelství tehdy uvedlo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z držení zakázaných látek.

Pondělní razie v domech cyklistů a dalších členů stáje před odjezdem na Tour byla podle nich "úmyslným pokusem poškodit pověst týmu". Žádné výsledky vyšetřování zatím nedostali.

Nejslavnější cyklistický závod začne v Kodani páteční časovkou.

před 26 minutami

Výkon česká ekonomiky překvapil, v prvním čtvrtletí stoupla o 4,9 procenta

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.

Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka. V dnešní zprávě doplnili, že reálná spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta a mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta. Míra úspor domácností klesla meziročně i mezičtvrtletně.

"Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta, meziročně o 4,4 procenta, a to zejména kvůli vysokému růstu cen," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 29 minutami

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Moneta Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následující dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. 

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy