Hradec má hranice hazardu: 150 m od škol, 100 od církví

Domácí Domácí
2. 11. 2011 7:34
Vyhláška, která reguluje hrací automaty či videoloterijní terminály, má platit od ledna
Vyhláška, která reguluje hrací automaty či videoloterijní terminály, má v Hradci Králové platit od ledna.
Vyhláška, která reguluje hrací automaty či videoloterijní terminály, má v Hradci Králové platit od ledna. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Královéhradečtí radní v úterý souhlasili s vyhláškou regulující nejen hrací automaty, ale i například videoloterijní terminály.

Městská vyhláška od ledna stanoví minimální vzdálenosti heren od škol, jejich zařízení a budov církví nebo náboženských společností. Motivem pro toto rozhodnutí byly nálezy Ústavního soudu a platná novela loterijního zákona, která umožňuje regulovat všechny hazardní hry povolené v hernách nebo kasinech.

Úterní verdikt rady města bude ještě na konci měsíce předložen zastupitelstvu, které ve věci definitivně rozhodne.

V obecné rovině zde jsou zájmy vlastníků budov a provozovatelů heren na straně jedné a zájem občanů města na straně druhé. Doposud o hernách ve městech rozhodovalo ministerstvo financí a orgány města mohly pouze bránit provozování výherních hracích přístrojů u škol a dalších chráněných budov. 

Návrh městské vyhlášky bude od ledna nově zakazovat provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her ve vzdálenosti do sto padesáti metrů od škol a školských zařízení s výjimkou vysokých škol a vysokoškolských zařízení, a sto metrů v okolí budov, v nichž je vykonávána činnost registrovaných církví nebo náboženských společností.  

Stát už školy a církve od hazardu chránit nebude

"Od ledna státní legislativa již nebude chránit sousedství škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, a okolí budov, v nichž je vykonávána činnost státních orgánů, orgánů veřejné správy nebo činnost církví či náboženských společností," dodává vedoucí odboru ekonomického Jindřich Frydrych.

Pokud by město nezareagovalo a vyhlášku do konce roku nevydalo, bylo by možné od ledna příštího roku zřizovat herny bezprostředně u škol.

"Z důvodů principů právní jistoty, předvídatelnosti práva a ochrany investic je třeba vydat obecně závaznou vyhlášku co nejdříve a bez zbytečného prodlení," vysvětluje Frydrych.

Počty výherních hracích přístrojů a se neustále mění. Nyní je ve městě  zhruba 400 provozovaných výherních hracích přístrojů a cca 600 povolených interaktivních videoloterijních terminálů. Příjmy z provozování hazardních her jsou v rozpočtu města na tento rok predikovány ve výši cca 22,5 milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy