Hradec Králové burcuje kvůli teplu regulační úřad

ČTK ČTK
21. 6. 2012 18:50
Opatovická elektrárna od 9. června nedostává uhlí, zásobu má asi na tři měsíce provozu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové dala podnět Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) na prověření situace kvůli hrozbě ukončení dodávek tepla pro Hradec Králové.

Reagovala tím na to, že společnost Czech Coal vypověděla smlouvu na dodávky uhlí firmě Elektrárny Opatovice.

Hradecká firma teplo z Opatovic distribuuje do téměř 24.000 domácností ve městě a jiný zdroj tepla nemá. Informovalo o tom Tepelné hospodářství Hradec Králové.

Ve středu Tepelné hospodářství obdrželo dopis z ERÚ s tím, že se úřad situací zabývá. "Předsedkyně úřadu Alena Vitásková vyzvala vedení společnosti Elektrárny Opatovice a Czech Coal k osobnímu jednání a podání vysvětlení," uvedla hradecká firma.

Opatovická elektrárna od pátku 9. června nedostává uhlí, zásobu má asi na tři měsíce provozu.

Společnost Czech Coal sdělila, že bude elektrárně dodávat uhlí na výrobu tepla a teplé vody za původní ceny, až elektrárna vyčíslí, kolik jej potřebuje. Elektrárna ale trvá na tom, že původní kontrakt je stále platný a uhlí by měla dostávat.

Firma Czech Coal vypovězení smlouvy na dodávky uhlí do elektrárny zdůvodnila tím, že majitel elektrárny, Energetický a průmyslový holding (EPH), firmě Czech Coal dluží 500 milionů korun.

Opatovice i EPH naopak tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí. EOP má s Czech Coal uzavřenou smlouvu z roku 2002, která měla trvat do roku 2015.

Elektrárna v Opatovicích zásobuje teplem a teplou vodou přes 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Společnost také v regionu dodává teplo institucím či průmyslovým objektům. Ročně elektrárna spálí přes milion tun hnědého uhlí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy