Horská služba uzavřela stezku na Mísečky, hrozí laviny

ČTK ČTK
23. 1. 2012 12:21
Lidé by se neměli vydávat ani mimo značené trasy, hrozí jim zapadnutí

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Horská služba Krkonoše uzavřela kvůli přibývajícímu sněhu a hrozbě lavin turistickou stezku ze Dvoraček na Horní Mísečky.

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice, záchranáři ale nevylučují, že brzy vyhlásí vyšší stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba o tom v pondělí informovala na svých webových stránkách.

Horská služba uzavřela stezku vedoucí přes Kotel kvůli tomu, že prochází lavinovým katastrem se zvýšenou možností sesuvu masy sněhu. "Vyzývám běžkaře a pěší turisty, aby se tam vůbec nevydávali," uvedl zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Záchranáři také upozorňují na možnost samovolného sesuvu sněhu ve volném terénu na svazích o vyšším sklonu než 15 stupňů, v takových místech je i možnost pádu sněhu na turistické stezky.

Přibývá sníh, viditelnost je špatná

"Opět se to týká míst, kde cesta prochází lavinovým katastrem. To ale turisté poznají, protože všude jsou tyto lokality označeny cedulemi s upozorněním a telefonním číslem na Horskou službu," uvedl Jirsa.

Na hřebenech Krkonoš připadlo v noci na pondělí zhruba deset centimetrů sněhu, celkem na hřebenech leží 165 centimetrů. Záchranáři upozorňují turisty a běžkaře, aby se v žádném případě nepohybovali mimo vyznačené trasy.

"Přibývá další sníh, viditelnost je špatná, a jakmile se kdokoliv vydá do volného terénu, ztrácí orientaci a zapadne," uvedl Jirsa. Minulý týden horská služba v Krkonoších vyhlásila čtyři pátrací akce a několikrát vyprošťovala běžkaře z nepřístupného terénu. "Naštěstí jsme ve většině případů byli s hledanými v kontaktu mobilním telefonem," uvedl Jirsa.

Kvůli přívalům sněhu a silnému větru může být v hřebenových partiích hor zaváté tyčové značení, horská služba však značení pravidelně kontroluje a v rizikových místech se ho snaží doplňovat.

 

Právě se děje

Další zprávy