Exnáměstka hejtmana soudí kvůli rentgenům. Vinu popírá

ČTK ČTK
4. 9. 2013 14:43
Hradecký soud začal projednávat obžalobu Rostislava Všetečky (ODS)
Rostislav Všetečka.
Rostislav Všetečka. | Foto: Asociace krajů České republiky

Hradec Králové - Okresní soud v Hradci Králové ve středu začal projednávat obžalobu bývalého prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky (ODS).

Případ se týká Všetečkou podepsané smlouvy na nákup rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje z října 2008.

Všetečka při výpovědi u soudu jakoukoli vinu a obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku rezolutně odmítl.

Všetečka, který byl náměstkem pro zdravotnictví, smlouvu podepsal jako předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za 118 milionů korun byla firma Puro-Klima.

Obžaloba tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla 105 milionů korun, a způsobená škoda tak činí asi 13 milionů korun. K podpisu smlouvy prý Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku.

Zdravotnický holding po Všetečkovi žádá náhradu škody ve výši 119 milionů korun.

Nákup rentgenové techniky, která nahradila zastaralé přístroje v nemocnicích kraje, podle Všetečky schválily příslušné orgány kraje. Zastupitelstvo podle něj na nákup v rozpočtu vyčlenilo sumu až 130 milionů korun a projekt označilo za prioritu kraje.

"Výběrové řízení proběhlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Neshledal jsem důvod, abych podpis smlouvy oddaloval," řekl Všetečka.

Obchodní zákoník podle svých slov neporušil a k podpisu měl oprávnění. Připomněl, že smlouvu nepodepsal sám, ale ještě s jedním členem představenstva.

Zakázka měla mít další etapy

Všetečkův obhájce žádá od holdingu, aby vysvětlil, proč požaduje náhradu škody o 100 milionů vyšší, než je škoda, se kterou operuje obžaloba.

Řada rentgenů v nemocnicích byla podle Všetečky již v havarijním stavu a mohla nadměrným zářením ohrozit pacienty. Nové digitální rentgeny měly léčbu posunout na výrazně vyšší úroveň.

"Výsledkem smlouvy bylo plnění s náklady nižšími, než kalkulovaly naše propočty, s relevantní cenou a s (následnými) úsporami v nemocnicích v řádech milionů korun," řekl Všetečka. Rentgeny podle něj řádně fungují ke spokojenosti lékařů a pacientů.

Po krajských volbách na podzim 2008, které ODS prohrála, Všetečka ve vedení kraje i zdravotnického holdingu skončil.

Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat. V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

 

Právě se děje

Další zprávy