Dostavba D11: Havránková ustoupila, její sestra ale ne

ČTK ČTK
29. 11. 2011 20:36
Stát hrozí Jaroslavě Štrosové vyvlastněním
Na průzkumy je podle Dobeše už připraveno 50 milionů korun, dostavba 2,5 kilometru dálnice k Hradci má stát 1,5 miliardy.
Na průzkumy je podle Dobeše už připraveno 50 milionů korun, dostavba 2,5 kilometru dálnice k Hradci má stát 1,5 miliardy. | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Hradec Králové - Pozemky, které jsou zapotřebí pro výstavbu posledního úseku dálnice D11, stát stále nemá. Jaroslava Štrosová, sestra farmářky Ludmily Havránkové, své pozemky nadále odmítá prodat.

Pokud Štrosová nabídku na prodej nepřijme do konce roku, je stát připraven k vyvlastnění. Na úterním jednání na statku Havránkové to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Vyjednávání o prodeji podeji pozemků s Havránkovou trvalo 17 let.

Syn a zároveň advokát Štrosové David Štros v úterý uvedl, že záležitost s pozemky jeho matky vyřešena není. "Jednání o tom mezi námi a státem neprobíhají. Z původní dohody o směně pozemku z června 2010 stát ustoupil," řekl Štros.

Parcela Štrosové má rozlohu čtvrt hektaru a leží přímo v trase dálnice nedaleko od dosud dokončené části. Bez dohody o pozemku tak stavět nejde. K případným jednáním se státem je Štros podle svých slov připraven. Už dříve nicméně uvedl, že případným snahám o vyvlastnění se bude soudně bránit.

Štros zároveň dodal, že pozemek je stále ve společném vlastnictví jeho matky a Havránkové. Dobeš v úterý upozornil také na to, že Štrosovi nabídku dostali a údajně ji předběžně akceptovali.

"Nabídli jsme v tuto chvíli cenu, která je, myslím, velmi adekvátní a vyřeší celou tu situaci. Je pravdou, že za posledních 14 dní jsme odpověď nezískali," řekl ministr. Tvrzení, že ministerstvo se Štrosovými nekomunikuje, odmítl.

Pozemky Havránkové bude stát mít do konce roku

S Havránkovou se stát na získání jejích pozemků už dohodl. Převod pozemků farmářky na stát by měl podle Dobeše být v katastru nemovitostí zapsán do konce letošního roku. V roce 2012 pak začne na pozemcích archeologický průzkum. Stavět se začne v letech 2013 a 2014.

Archeologický i geologický průzkum musí ale nejdříve počkat, až budou pozemky ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic. Na průzkumy je podle Dobeše už připraveno 50 milionů korun, dostavba 2,5 kilometru dálnice k Hradci má stát 1,5 miliardy.

Úterního jednání se účastnil i královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD). "Dostavba dálnice k Hradci otevírá další šanci pro snazší zahájení stavby dálnice dál k Jaroměři. Na její přípravu je připraveno na příští rok podle pana ministra Dobeše 250 milionů korun," řekl Franc. Do roku 2014 by podle France měla mít stavba dálnice od Hradce k Jaroměři stavební povolení.

Finanční kompenzace Havránkové: 91 milionů korun

Havránková se se státem dohodla letos na jaře. Dozorčí rada schválila výměnu pozemků 10. listopadu. Náměstek Pozemkového fondu Bohuslav Kabátek v úterý řekl, že návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí zatím podán nebyl.

Celkem si stát s Havránkovou vymění téměř 130 hektarů pozemků. Vedle svých asi 11 hektarů pozemků u hradecké čtvrti Plačice Havránková se státem vyměňuje i pozemky, které za účelem směny nakoupila jinde po celé zemi. Finanční kompenzace ve prospěch Havránkové podle Dobeše činí asi 91 milionů korun.

Před 14 měsíci začal s Havránkovou jednat tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV). "Pan Bárta byl jediný ministr dopravy, který mě přijmul. A byl jedním z mála slušných lidí, kteří se mnou jednali slušně. Pokud to pro mě končí, jsem ráda," řekla Havránková. Bárta v úterý za Havránkovou na její statek přijel také.

Dostavba ulehčí od kamionů

Dohodu už dříve kritizoval starosta Chlumce nad Cidlinou a radní hradeckého kraje Miroslav Uchytil (KDU-ČSL). Suma, která Havránkové připadne, je podle nich příliš vysoká. Jiní majitelé polí své parcely pro dálnici prý dříve prodávali mnohonásobně levněji. Ministerstvo dopravy k tomu uvedlo, že částku určil soudní znalec a nejde o spekulativní cenu.

Dokončení dálnice D11 k Hradci Králové ulehčí obcím na silnici číslo 11 mezi Hradcem Králové a Novým Městem u Chlumce nad Cidlinou. Kamiony z Polska totiž mohou na dálnici najet až u Chlumce nad Cidlinou. Letos v září na silnici při srážce kamionu s osobním autem zahynuli čtyři lidé.

Ministr Dobeš v úterý přijel také do Náchoda, který je chybějícímu obchvatu dopravně nejzatíženějším městem v regionu. Slíbil, že Náchod příští rok dostane od ministerstva na zlepšení dopravy ve městě 38 milionů korun. Peníze by měly jít na úpravu kruhových objezdů u Slávie a Čedoku a na výstavbu nového kruhového objezdu u dopravního hřiště v Bělovsi. Dlouho připravovaná stavba obchvatu ještě nemá ani územní rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy