Potvrzeno: Červíček povede policii v Královéhradeckém kraji

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2014 15:59
Šéfové se vystřídají i v Pardubickém a Jihočeském kraji a na Vysočině.
Martin Červíček (archivní foto)
Martin Červíček (archivní foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý policejní prezident Martin Červíček zamíří do Hradce Králové. V pondělí nastoupí na post ředitele krajské policie.

Vystřídá Jana Švejdara, který se stane ředitelem policie Pardubického kraje.

Spekulace posledních dní ve čtvrtek potvrdil první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý. Doplnil také, že na Vysočině policii povede Radek Malíř a do jižních Čech se přesune Miloš Trojánek.

Po rošádě na krajských postech končí v roli šéfa jihočeské policie Radomír Heřman, který přijal místo na policejním prezidiu. Zde bude mít na starost modernizaci policejního školství a také technického zabezpečení v obdobích živelných katastrof.

Personální změny začnou platit od 15. března.

Podle Tuhého nejsou příčinou změn žádné chyby nebo nespokojenost s činností ředitelů, důvodem není ani to, že by Červíček žádal místo v Hradci Králové a zbylí šéfové se tomu museli přizpůsobit.

"I do budoucna uvažujeme o tom, že by policejní manažeři procházeli určitými rotacemi," uvedl Tuhý. Krajští ředitelé podle něj měli sami zájem vstoupit do nových policejních struktur a krajů, kde mohou uplatnit dřívější praxi. "Našli jsme absolutní shodu," prohlásil.

Další změna nastane ve vedení středočeské policie, kam se na post ředitele od 1. dubna vrátí nynější náměstek policejního prezidenta pro kriminální službu vyšetřování Václav Kučera. Nynější středočeský policejní ředitel Jan Ptáček se vrátí zpět na své původní místo náměstka krajského ředitele. Tato změna však nesouvisí s rotacemi.

Malíř a Trojánek novinářům řekli, že zatím po svých předchůdcích neplánují velké personální nebo strukturální změny. Do budoucna prý ale částečně změny mohou přijít. "Koncept rotace považuji za přínosný, je to příležitost získat nové zkušenosti," uvedl Malíř.

Červíček respektuje odvolání z postu prezidenta

O tom, že se Červíček chystá usednout do čela policie v některém z krajů, psal deník Aktuálně.cz už minulý týden.

Červíčka odvolal začátkem ledna úřednický ministr Martin Pecina. Nový ministr vnitra Milan Chovanec potvrdil platnost Červíčkova odvolání v pondělí.

Poradní komise zamítla rozklad, který Červíček dříve proti svému odvolání podal. Policejní exprezident rozhodnutí uznal a slíbil, že se nebude soudit.

Červíček uvedl, že nechce "prodlužovat situaci, v níž není ve vedení policejního sboru jasno." "Rozhodnutí mne lidsky netěší, ale respektuji je," dodal.

Dvojvládí na policejním ředitelství začalo na začátku prosince. Pecina tehdy totiž vrátil do čela policie Petra Lessyho a Červíček se odmítl funkce dobrovolně vzdát. Naznačoval, že ministr postupuje proti němu, protože odmítl Pecinovy návrhy na personální změny v řadách policie.

Ministerstvo poté zahájilo správní řízení, které mělo o oprávněnosti Červíčka ve funkci rozhodnout.

Lessyho z postu šéfa policie odvolal loni v srpnu tehdejší ministr Jan Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Údajně měl nechat do médií uniknout informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství, soud však Lessyho zprostil viny a odvolací soud pak trestní řízení zcela zastavil.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy