Augustiniáni chtějí zpět pozemky v Krkonoších

ČTK ČTK
27. 11. 2013 14:43
Církev původně žádala i vrácení bývalého kláštera ve Vrchlabí, nyní ho však nechce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Vrchlabí (Trutnovsko) - Řád svatého Augustina požaduje v rámci církevních restitucích po Správě Krkonošského národního parku (KRNAP) vydání několika pozemků a jednoho objektu.

Mluvčí správy KRNAP Radek Drahný ve středu uvedl, že správa je připravená o vydání majetku dále jednat. Řád oproti původním informacím však nepožaduje vydání někdejšího augustiniánského kláštera ve Vrchlabí.

Církev původně žádala i vrácení bývalého kláštera, v němž je nyní Krkonošské muzeum Správy KRNAP.

"Na společném jednání jsme jim vysvětlili, že na objekt kláštera nemají nárok," prohlásil Drahný. O zbývajících nárocích církve, které se týkají vydání objektu dřevodílny ve Vrchlabí a několika menších pozemků je správa parku připravená jednat.

Klášter ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 hrabětem Maxmiliánem Františkem Felixem Morzinem a byli do něj povoláni řeholníci augustiniánského řádu.

V roce 1895 areál vyhořel, obnoven byl v roce 1904. Roku 1950 z něj byli augustiniáni vyhnáni, v 90. letech 20. století byl klášter řádu vrácený, následně jej získala správa parku.

Podle souhrnu žádostí evidovaných Státním pozemkovým úřadem, který zveřejnilo ministerstvo kultury na svém webu, úřady do 21. listopadu evidovaly celkem 2580 výzev na vydání 59 429 pozemků a 786 staveb.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle schváleného zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Při současných jednáních o nové vládě se ale vede debata o změně rozsahu restitucí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy