Augustiniáni chtějí zpět pozemky v Krkonoších

ČTK ČTK
27. 11. 2013 14:43
Církev původně žádala i vrácení bývalého kláštera ve Vrchlabí, nyní ho však nechce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Vrchlabí (Trutnovsko) - Řád svatého Augustina požaduje v rámci církevních restitucích po Správě Krkonošského národního parku (KRNAP) vydání několika pozemků a jednoho objektu.

Mluvčí správy KRNAP Radek Drahný ve středu uvedl, že správa je připravená o vydání majetku dále jednat. Řád oproti původním informacím však nepožaduje vydání někdejšího augustiniánského kláštera ve Vrchlabí.

Církev původně žádala i vrácení bývalého kláštera, v němž je nyní Krkonošské muzeum Správy KRNAP.

"Na společném jednání jsme jim vysvětlili, že na objekt kláštera nemají nárok," prohlásil Drahný. O zbývajících nárocích církve, které se týkají vydání objektu dřevodílny ve Vrchlabí a několika menších pozemků je správa parku připravená jednat.

Klášter ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 hrabětem Maxmiliánem Františkem Felixem Morzinem a byli do něj povoláni řeholníci augustiniánského řádu.

V roce 1895 areál vyhořel, obnoven byl v roce 1904. Roku 1950 z něj byli augustiniáni vyhnáni, v 90. letech 20. století byl klášter řádu vrácený, následně jej získala správa parku.

Podle souhrnu žádostí evidovaných Státním pozemkovým úřadem, který zveřejnilo ministerstvo kultury na svém webu, úřady do 21. listopadu evidovaly celkem 2580 výzev na vydání 59 429 pozemků a 786 staveb.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle schváleného zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Při současných jednáních o nové vládě se ale vede debata o změně rozsahu restitucí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy